Autor: Dopoznania.pl
27 sierpnia, 2021Porady

W jaki sposób wybrać garnki?

Garnki to jedne z najważniejszych akcesoriów znajdujących się w kuchni. To właśnie dzięki nim możliwe jest gotowanie pysznych zup i potraw. Niestety ich wybór może stanowić dla nas nie lada wyzwanie. Jakie rodzaje garnków możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę wybierając garnki? W jaki sposób zadbać o garnki? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

 

Jakie rodzaje garnków możemy wyróżnić?

Jednym z podstawowych podziałów garnków jest ten ze względu na materiał wykonania. Wyróżnić możemy garnki ze stali nierdzewnej, aluminium, ceramiczne, miedziane, szklane i żeliwne. Te pierwsze wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na wysokie temperatury, jednocześnie w sposób satysfakcjonujący przewodzą ciepło. Ich szybkość nagrzewania może pozostawiać jednak wiele do życzenia. Jeśli chodzi o egzemplarze wykonane z aluminium- charakteryzują się lekkością i zdecydowanie szybszym nagrzewaniem się, co przyspiesza proces związany z przygotowywaniem potraw. Podczas korzystania z nich do jedzenia mogą przedostawać się cząsteczki aluminium, co nie jest korzystne dla zdrowia. Modele ceramiczne przez długi czas trzymają ciepło i sprawdzą się w przypadku alergików. Garnek miedziany ciekawie prezentuje się pod względem wizualnym i umożliwia kontrolowanie temperatury podczas przyrządzania posiłku. Szklane akcesoria są antybakteryjne i łatwe do utrzymania w czystości, natomiast te żeliwne nie potrzebują tłuszczu do przygotowania potrawy. 

Na co zwrócić uwagę wybierając garnki?

Kupując nowe garnki należy dowiedzieć się czy możliwe jest ich mycie w zmywarce. Ważna jest kwestia tego czy poszczególne egzemplarze mogą być stosowane w przypadku płyt indukcyjnych. Każdorazowo powinniśmy upewnić się, że do kompletu otrzymujemy pokrywki. Najbardziej optymalne są te, które posiadają możliwość odprowadzania pary wodnej z wnętrza. Mogą być one wykonane ze szkła lub stali- w zależności od indywidualnych preferencji. Szeroki wybór garnków znajdziesz na https://zasmakujradosci.pl/pl/menu/garnki-211.html.

W jaki sposób zadbać o garnki?

Jeśli chcielibyśmy zmaksymalizować żywotność garnków, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim nie powinniśmy korzystać z szorstkich powierzchni lub żrących środków chemicznych, bowiem może to doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia. Garnki zachowają połysk, jeśli wszelkie przypalenia będą odpowiednio namoczoną- najlepiej dokonać tego za pośrednictwem gorącej wody z płynem. Następnie wykorzystujemy tradycyjny zmywak, który powinien rozwiązać nasz problem.