Autor: Dopoznania.pl
23 lipca, 2020Porady

Wanna stojąca do łazienki - czy warto się na nią zdecydować?

Wanna wolnostojąca to niewątpliwie bardzo efektowny sposób na wykończenie łazienki. Jednak abyśmy byli w stanie zrealizować taki projekt, zarówno nasza łazienka jak i instalacja doprowadzająca wodę muszą spełnić kilka warunków. Kiedy można zainstalować wannę wolnostojącą i jak to zrobić? Dlaczego jest to pomysł godny uwagi? Skąd w ogóle przyszła moda na tego typu projekt wnętrza łazienki?

1. Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?

2. Wanna owalna, a może prostokątna? Jaki kształt wanny wybrać?

3. Jak wybrać rozmiar wanny wolnostojącej?

4. Gdzie umieścić wannę wolnostojącą i jak ją zamontować?

5. Jak zaaranżować łazienkę z wanną stojącą?

 

Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?

Wanna wolnostojąca to ciekawy pomysł na aranżację łazienki. Ponieważ jednak taka wanna zajmuje więcej miejsca, niż tradycyjna dostawiana do ściany, jest to rozwiązane polecane raczej do średnich i dużych łazienek - jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią może być nam trudno ustawić armaturę tak, żeby było wygodnie z nią funkcjonować. Jeżeli mamy dość miejsca to wanna wolnostojąca niewątpliwie wprowadzi element zaskoczenia do wykończenia łazienki. Sam pomysł na tego typu ustawienie wywodzi się ze stylu retro, jednak z powodzeniem jest stosowany również we współczesnej architekturze wnętrz.

Niewątpliwym plusem wolnostojącej wanny jest to, że możemy obejść ją dookoła. To ułatwia między innymi zadbanie o czystość, ponieważ nie ma nigdzie kątów w których mógłby zbierać się kurz, co ma miejsce w sytuacji gdy wanna jest dostawiona do ściany. Przestrzeń wokół umożliwia również swobodne dostawienie szafki na akcesoria do kąpieli w takim miejscu, jakie jest dla nas najwygodniejsze, dzięki czemu nie musimy trzymać żeli i szamponów na brzegu wanny.

 

Wanna owalna, a może prostokątna? Jaki kształt wanny wybrać?

 Kształt samej wanny to wybór zależny od tego, co nam się bardziej podoba. W przypadku łazienki urządzonej w stylu retro lepszym wyborem będzie armatura owalna, ponieważ lepiej zgra się ona z innymi elementami wystroju. Jeżeli zdecydowaliśmy się na łazienkę nowoczesną lub minimalistyczną, pasować do niej będzie zarówno wanna prostokątna, jak i owalna - zależnie od naszych preferencji.

Wybierając kształt warto również przemyśleć kwestię dbania o czystość. W prostokątnej wannie w rogach mogą zbierać się pozostałości po mydle i żelach do kąpieli, które będzie nam trudno wyczyścić. Jeżeli nie chcemy mieć tego typu rozterek, wanna wolnostojąca owalna może okazać się bardziej trafionym wyborem.

 

Jak wybrać rozmiar wanny wolnostojącej?

Rozmiar wanny powinien być dopasowany do ilości miejsca, jakie chcemy na nią przeznaczyć oraz do naszego wzrostu. Najwięcej przestrzeni będą musiały poświęcić osoby bardzo wysokie, ponieważ dla nich rozmiar wanny powinien być możliwie jak największy, aby można było wygodnie zmieścić się w środku. Warto jednak pamiętać o tym, że wannę musimy mieć jak obejść dookoła, w związku z czym musi ona być na tyle zgrabnych rozmiarów by pozostawić jeszcze dość wolnej przestrzeni na swobodne poruszanie się po łazience. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki wymiar wanny będzie odpowiedni najlepszym sposobem jest zdjęcie wymiarów z łazienki, a potem dopasowanie do nich wymiaru wanny. W najbardziej nietypowych sytuacjach można też poprosić o pomoc zawodowego projektanta wnętrz.

 

Gdzie umieścić wannę wolnostojącą i jak ją zamontować?

 Umiejscowienie wanny zależy od naszych preferencji i wielkości łazienki lub salonu kąpielowego. Jeżeli lubimy, możemy umieścić ją w pobliżu okna lub ściany, albo zdecydować się na stworzenie swoistej wyspy pośrodku łazienki. Warto przy tym wziąć pod uwagę możliwość doprowadzenia instalacji, ponieważ czasem nasz zamysł może okazać się bardzo drogi lub wręcz niemożliwy do zrealizowania. Jeżeli chcemy dostawić do wanny szafeczkę na kosmetyki musimy również uwzględnić jej wymiary, aby bez problemu zmieściła się w upatrzonym wcześniej miejscu.

Podczas montażu wanny wolnostojącej należy zadbać przede wszystkim o szczelność odpływu i instalacji wodnej. Jeżeli wanna posiada nóżki powinniśmy również upewnić się, że są one w stanie udźwignąć jej ciężar gdy jest wypełniona wodą lub że kryją w sobie odpowiednie wsporniki zdolne to zrobić. W innym wypadku ryzykujemy zerwanie się wanny i uszkodzenie podłogi oraz samej armatury.

 

Jak zaaranżować łazienkę z wanną stojącą?

Chociaż pomysł na wannę stojącą wywodzi się z konkretnego stylu, obecnie mamy do wyboru tak wiele różnych modeli wanien że bez problemu będziemy w stanie zrealizować swoją wizję dla każdego wykończenia wnętrza łazienki. Najbardziej efektownym będzie jednak styl retro, nowoczesny lub minimalistyczny - do tych trzech nurtów w dekoracji wnętrz będziemy mogli wybrać spośród największej ilości modeli.

Aby całość wystroju była ze sobą zgrana musimy również dopasować wannę do innych elementów armatury. Najlepszym wyjściem może być tu zastosowanie tego samego materiału wykończenia oraz ukrywanie możliwie jak największej ilości instalacji, na przykład poprzez wykorzystanie zestawu WC do zabudowania w ścianie.