Autor: Dopoznania.pl
13 lipca, 2020Porady

Wanna z parawanem - idealne rozwiązanie do małej łazienki

Wanna z prysznicem to połączenie, które w ostatnim czasie jest dość często wykorzystywane w wielu łazienkach. Takie rozwiązanie jest polecane głównie do pomieszczeń o małym metrażu. Łazienka z wanną i prysznicem to idealny pomysł do wykorzystania w mieszkaniach w bloku. To właśnie tam liczy się funkcjonalność i oszczędność miejsca. Warto jednak dodać, że wanna z parawanem sprawdzi się także w większych łazienkach.

Zalety wanny z prysznicem 

Kompromis to słowo, które nie zawsze ma pozytywne znaczenie, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Jednak z drugiej strony podczas remontu towarzyszy nam ono nieustannie, zwłaszcza przy aranżacji małej łazienki. Okazuje się, że ograniczona przestrzeń nie raz wymusza na inwestorach rezygnację z rozwiązań, które sobie wymarzyli. Wanna z parawanem jest nie tyle kompromisem, ile idealną odpowiedzią na potrzeby domowników, którzy są fanami szybkich pryszniców, a z drugiej strony uwielbiają także długie i relaksujące kąpiele.

Niezwykle ważne jest to, że decydując się na powyższe rozwiązanie, oszczędzamy miejsce w łazience. Z uwagi na to, warto zaopatrzyć się w zasłonę prysznicową lub połączenie wanny i parawanu, aby cieszyć się tymi elementami bez utraty cennej łazienkowej przestrzeni. 

Kolejnym plusem tego rozwiązania jest estetyczny wygląd. Nie da się ukryć, że wanna z parawanem prezentuje się bardzo elegancko, a zarazem nowocześnie. Dostosowanie modelu do wnętrza nie jest żadnym problemem, ponieważ może mieć ona kształt prostokątny, owalny oraz narożny. 

Łazienka z wanną i parawanem - możliwości aranżacyjne 

Wanna z parawanem to rozwiązanie, które nie niesie ze sobą praktycznie żadnych problemów aranżacyjnych. To, w jakim miejscu ją zamontujemy, powinno być uzależnione nie tylko od kształtu i wielkości wanny, lecz także od wymiarów pomieszczenia. Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy wziąć pod uwagę estetykę pomieszczenia. Możemy zdecydować się na modele o uniwersalnej i neutralnej formie, które będą odpowiednie do aranżacji w praktycznie każdym stylu. Jeśli jednak urządziliśmy łazienkę w konkretnej stylistyce i chcemy, aby wanna z parawanem stanowiła uzupełnienie wystroju, powinniśmy zainwestować w designerski element pasujący do jej klimatu. 

Warto dodać, że łazienka z prysznicem nie powinna przytłaczać wnętrza, dlatego w małym pomieszczeniu o wiele lepszym rozwiązaniem będzie niewielki model o geometrycznej formie. Właściciele większych przestrzeni mogą pozwolić sobie na większą dowolność w tej kwestii. 

Rodzaje parawanów nawannowych 

Wśród dostępnych na rynku produktów wyróżniamy trzy rodzaje parawanów nawannowych, są to: 

  • parawany wahadłowe - jest to parawan jednoelementowy, który obraca się wokół własnej osi. Jednak warto dodać, że ten model nadaje się wyłącznie do wanien prostokątnych,
  • kabiny składane harmonijkowe - tego typu kabiny składają się z kilku elementów, a ich ilość jest uzależniona od dostępnego miejsca. Sam montaż jest bardzo prosty, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni do instalowania żadnych prowadnic do drzwi, 
  • parawany nawannowe przesuwne - te modele składają się z kilku części i pasują do wanny w każdym kształcie. 

Pamiętajmy o tym, że wszelkie pomysły oraz inspiracje dotyczące aranżacji małej łazienki powinny koncentrować się wokół minimalizmu i sztuki iluzji. Nie da się ukryć, że nawet kilka drobiazgów w niewielkim wnętrz mających służyć dekoracji może przytłoczyć całe pomieszczenie. Dlatego tak ważne jest to, aby sięgać wyłącznie po przedmioty, które są zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne.