Autor: Dopoznania.pl
22 listopada, 2019Ważne i na temat

Własna przestrzeń nastolatków – meble spełniające ich potrzeby

Własna przestrzeń jest dla nastolatków niezwykle ważna. Umożliwia podkreślanie własnego indywidualizmu. Z tego względu rodzice nie powinni narzucać swoje wizji wystroju pokoju i doboru mebli, lecz uczestniczyć w podejmowaniu decyzji i doradzać. Przede wszystkim muszą czuwać, aby wnętrze było funkcjonalne.

Metraż pokoju a wybór mebli

Duży pokój łatwiej zaaranżować, ale meble młodzieżowe z powodzeniem można dostosować do każdych warunków. Wybór jest bogaty i uwzględnia specyficzne potrzeby nastolatków. Z reguły młodzi ludzie mają do dyspozycji niewielkie pokoje, do których można wstawić ograniczoną ilość mebli. Nie zmienia to faktu, że nastolatkowie, a nie rodzice, powinni głównie decydować o wystroju. W urządzaniu pokoju pod uwagę trzeba brać styl i upodobania młodych ludzi. Rodzice powinni jedynie zadbać, aby wnętrze nastrajało pozytywnie i było funkcjonalne. Praktyczne aspekty są ważne – meble do młodzieżowego pokoju mają za zadanie służyć nauce, ale również relaksowi i wypoczynkowi. Pokój powinien zapewniać możliwość przyjmowania gości, co oznacza konieczność zadbania o miejsce do siedzenia. Podstawę wyposażenia stanowi łóżko, biurko, szafa i dodatkowe szafki lub komoda, jeżeli jest na nią miejsce. Nie każde pomieszczenie ma wystarczający metraż, ale warto pomyśleć, czy da się do niego wstawić przynajmniej mały stoliczek. Przydatne będzie dodatkowe krzesło. Można też wstawić fotel lub rozłożyć pufy, które są lubiane przez młodzież ze względu na niezobowiązujący styl.

Pomysły do małych pokojów

Wybierając meble młodzieżowe do małego pokoju, najlepiej postawić na wielofunkcyjność. Meblościanki są dobrym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę na opcje łóżka połączonego z szafą lub biurkiem. Specjalny mechanizm sprawia, że w ciągu dnia łóżko nie zabiera przestrzeni. Można postawić na mechanizm, w którym biurko jest składane na noc. Odpowiednią opcję należy dopasować w zależności od faktycznego metrażu i indywidualnych potrzeb. Jeżeli nastolatek lubi trzymać różne rzeczy na biurku, wówczas lepsze rozwiązanie będzie stanowić łóżko chowane w szafie. Bez względu na dostępną przestrzeń meble dla młodzieży powinny mieć sporą ilość szuflad. Dzięki temu zyskuje się dodatkową przestrzeń na rozmaite drobiazgi, które dla nastolatków są niezwykle ważne. W poszukiwaniu atrakcyjnych rozwiązań i stonowanej stylistyki, pasującej do nowoczesnych wnętrz o różnorodnym klimacie, warto zajrzeć na stronę https://www.pinio.com.pl/dla-nastolatka/. Oryginalne meble młodzieżowe białe doskonale wpisują się w minimalistyczne wnętrza, ale mogą stanowić też bazę do odważniejszych aranżacji – są doskonałym tłem dla barwnych dodatków. Biel rozjaśnia pomieszczenia i sprawia, że wydają się większe.

Szafy, szafki i półki – ułatwienie w utrzymaniu porządku

Szafki i szuflady, które można zamknąć, są potrzebne. W nich przechowuje się ubrania, podręczniki i rozmaite akcesoria do szkoły. W nich też nastolatki przechowują rzeczy, których nie chcą pokazać nikomu. Jednak rekomendowany jest montaż dodatkowych półek, na których można ustawić ulubione książki, podstawowe przybory do pisania, a ponadto zdjęcia oprawione w ramki lub kolekcje przedmiotów.