Autor: Dopoznania.pl
2 czerwca, 2022Porady

Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem płyty na gaz

Płyta ceramiczna na gaz to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu i dokonamy zakupy, warto dokładnie przyjrzeć się kilku aspektom, które pozwolą nam podjąć w pełni świadomy wybór. Co należy więc wiedzieć przed zakupem płyty kuchennej gazowej? Czy płyta gazowa pod szkłem sprawdzi się w każdej kuchni?

Rodzaj posiadanego gazu a płyta gazowa

Pierwszym i zarazem najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, zanim w naszej kuchni pojawi się płyta na gaz, jest rodzaj posiadanego surowca. Jeśli już zapadła decyzja o zakupie tego rodzaju kuchni, oczywiste jest, że posiadamy w swoim domu źródło gazu. Gaz może jednak występować pod różnym rodzajem - najczęstsza różnica pojawia się między gazem ziemnym a gazem z butli. Płyta gazowa, którą planujemy kupić, może nie współpracować z jednym z nich. Warto więc przyjrzeć się kuchence, a w szczególności jej dyszom.

Informacje o rodzaju posiadanego gazu znajdziemy na rachunku lub posiadanej butli, jeśli z niej korzystamy.

Płyta ceramiczna gazowa - czyli jaki materiał wybrać?

Płyty gazowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykanymi są płyty emaliowane oraz płyty ceramiczne. W ostatnich latach to te drugie zyskują na popularności. Ogromne zainteresowanie płytami ceramicznymi na gaz wynika w głównej mierze z ich estetycznego, do złudzenia przypominającego indukcję, wyglądu. Nie tylko doskonale prezentują się w kuchni, ale są również bezpieczne i łatwe w czyszczeniu. Warto jednak pamiętać, aby do oczyszczania powierzchni płyt ceramicznych na gaz wykorzystywać preparaty polecane przez producenta kuchni.

Dodatkowe funkcje płyty na gaz

Płyty na gaz zachwycają nie tylko swoim nowoczesnym wyglądem, ale również ilością dodatkowych funkcji. Jednymi z najważniejszych są te dotyczące bezpieczeństwa użytkowania płyty kuchennej. Są one bardzo często wyposażone w funkcję blokady pokręteł, którą doceniają w szczególności rodzice. Płyty na gaz posiadają również zabezpieczenia przed ulatnianiem się gazu.

Dodatkowym atutem dla wielu miłośników gotowania będzie funkcja programowania czasu gotowania. Po jej ustawieniu palnik wyłączy się automatycznie, kiedy upłynie określony czas.

Wybór płyty na gaz - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz technicznych aspektów równie istotny przy wyborze płyty gazowej będzie jej wygląd. Tuż za bezpieczeństwem liczy się bowiem wygoda użytkowania i ogólne wrażenie. Płyta powinna pasować do wystroju wnętrza i wpasowywać się w nasz ulubiony klimat.