Autor: Dopoznania.pl
10 maja, 2021Porady

Wybieramy idealny regał na książki

W każdym domu możemy znaleźć jakieś książki. Zazwyczaj pochowane w meblach albo na strychu. Ilość publikacji zazwyczaj uzależniona jest od zamiłowania właściciela do dobrej lektury. Niekiedy zbiór książek jest pamiątką po bliskiej osobie, czyli ma wartość sentymentalną. Warto więc zadbać o takie czy inne książki, elegancko je eksponując i chroniąc przed zawilgoceniem czy też uszkodzeniami mechanicznymi. W celu uporządkowania księgozbioru bardzo często kupujemy przeróżne regału na książki. Każdy regał na książki należy wybierać, mając na uwadze wielkość pomieszczenia, oraz ilość książek. Należy także zastanowić się, czy regał na książki powinien być wyposażony w drzwiczki bądź też otwarte półki lub szuflady. Wybór jest bardzo duży, na co więc się zdecydować?

Gdzie postawić regał na książki?

Bardzo często regały, a szczególnie te wysokie ustawiane ą pod ścianą. Co więcej, są one do niej przytwierdzone, aby się nie przewróciły. Regał postawiony pod ścianą nie zakłóca aranżacji oraz nie zajmuje przestrzeni.

Bardzo często regały ustawiane są w sypialniach, ponieważ to w nich czytamy najwięcej książek. Można ustawić go obok łóżka, aby bez trudu sięgać po swoją ulubioną publikację.

Niekiedy regały na książki stoją jako forma przegrody strefy dziennej od sypialnianej, czy też salonu od aneksu kuchennego. To innowacyjne rozwiązanie doskonale się prezentuje, a w dodatku jest praktyczne. Regały pełniące funkcję przegrody, nie posiadają ściany tylnej, przez co nie blokują światła dziennego pomiędzy pomieszczeniami rozgrodzonymi. Co więcej, na takim regale nie muszą być ustawione tylko książki. Równie dobrze będą prezentować się ozdoby, pamiątki oraz żywe rośliny.

Regał w salonie może być natomiast wspaniałym meblem, który dzięki podświetleniu półek, będzie eksponował najlepsze książki, jakie posiadamy oraz inne przedmioty, które mają dla nas dużą wartość. Nie wolno jednak zapominać, że regał w salonie może również posiadać część zamkniętych szafek, do których schowamy przedmioty, które nie powinny stać na widoku.

Regały na książki w pokoju nastolatka

Każde dziecko, czy też nastolatek ma kilka ulubionych książek. Warto więc o nie zadbać i wyeksponować w pokoju dziecka. Odpowiedni regał powinien być wysoki oraz wąski, aby nie zajmował zbyt wiele miejsca, a zarazem nie utrudniał korzystania małemu dziecku. Dobrze, gdy regał posiada na dole szuflady na różnorodne drobiazgi nastolatka, a wyżej otwarte półki, na których możemy ułożyć słowniki czy też powieści i lektury szkolne. Wygląd regału powinien być dostosowany do stylu danego pomieszczenia, aby nie zaburzał aranżacji wnętrza. Postawienie regału pod ścianą nie zakłóca także ciągu komunikacyjnego w mieszkaniu lub domu.