Autor: Dopoznania.pl
8 października, 2020Porady

Wycena i sprzedaż nieruchomości - jak to zrobić? Poradnik pośrednika

Chcąc sprzedać dom lub mieszkanie, należy wiedzieć, ile warta jest posiadana przez nas nieruchomość. Zanim przygotujemy ogłoszenie, zorientujmy się, jakie są ceny podobnych domów lub mieszkań. Możemy to zrobić przeglądając portale ogłoszeniowe, zwracając uwagę na oferty, które zawierają podobną do naszej nieruchomość. Ciekawą opcją jest przeprowadzenie szacunkowej wyceny online. Korzystając z takiej usługi nic nie tracimy, ponieważ usługi tego typu są bezpłatne.

W określonych sytuacjach możemy potrzebować kompleksowej wyceny nieruchomości. Do takich sytuacji możemy zaliczyć np. wnioskowanie o kredyt, którego zabezpieczeniem ma być posiadana przez nas nieruchomość. Wówczas będziemy potrzebować tzw. operatu szacunkowego, który zostanie wykonany przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego.

Jak możesz wycenić dom lub mieszkanie?

Pytając pośrednika, usłyszymy, że istnieje kilka sposobów wyceny. Jeżeli planujemy samodzielnie wycenić naszą nieruchomość, to najprościej jest to zrobić sprawdzając ogłoszenia, w których znajdziemy możliwość kupienia nieruchomości o podobnym do naszego metrażu. Ważne jest również uwzględnienie lokalizacji i wieku budynku. Pamiętajmy jednak, że na portalach znajdziemy ceny ofertowe, które zazwyczaj są wyższe niż kwoty, za które faktycznie zostają sprzedane nieruchomości. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na skorzystanie z bezpłatnej wyceny online, to po podaniu wymaganych parametrów, takich jak np. metraż, stan techniczny czy ilość pokoi, otrzymamy szacunkową wycenę naszej nieruchomości.

Wycenę domu lub mieszkania, można zlecić podmiotowi zewnętrznemu. Jeżeli chcemy dokonać sprzedaży korzystając z usług pośrednika, to jednym z jego zadań będzie określenie jaką wartość ma dana nieruchomość. Przy wycenie nieruchomości korzystanie z usług agencji nieruchomości ABA oraz pracujących w niej pośrednikach, jest bardzo dobrą możliwością, ale nie jedyną. Wycena może zostać dokonana również przez rzeczoznawcę majątkowego.

Metoda porównawcza, dochodowa i kosztowa

Rzeczoznawca może określić szacunkową wartość nieruchomości za pomocą różnych metod. Należą do nich podejście porównawcze, podejście kosztowe oraz metoda dochodowa. Metoda porównawcza, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje porównywanie cen, za które sprzedawane są podobne nieruchomości. Doświadczony rzeczoznawca jest w stanie odpowiednio korygować ceny, uwzględniając parametry, różniące poszczególne oferty. Jest to popularna metoda, wykorzystywana w momencie, w którym znane są ceny nieruchomości podobnych do nieruchomości, która ma zostać wyceniona.

Jeżeli natomiast chcemy wycenić nieruchomość, która przynosi (lub może przynosić) zyski, to zazwyczaj wykorzystuje się metodę dochodową. W tym przypadku rzeczoznawca oblicza wartość nieruchomości na podstawie dochodu, który może ona przynieść nabywcy. Podejście kosztowe wykorzystuje się stosunkowo rzadko. Zgodnie z tą metodą wartość nieruchomości ma być równa kosztom, które trzeba byłoby ponieść chcąc ją odtworzyć. Wartość taka zostaje pomniejszona o kwotę związaną ze zużyciem nieruchomości.