Autor: Dopoznania.pl
28 lipca, 2021Porady

Wygodny sen pod pościelą bawełnianą. O korzyściach wyboru pościeli bawełnianej

Pościel, którą używasz na co dzień, powinna być wytrzymała, przyjemna w dotyku oraz dopasowana do warunków snu. Ponadto, powinna sprzyjać odpowiedniej wentylacji organizmu oraz przeciwdziałać utracie ciepła bądź nadmiernemu przegrzaniu. Wiele osób poszukuje pościeli całorocznej, nadającej się do wykorzystania przy zmiennych warunkach. Do takich należy pościel bawełniana, o której opowiemy nieco więcej poniżej.

 

Bawełna – solo czy z domieszką materiałów syntetycznych?

Bawełna jest materiałem naturalnym, występującym w różnych odmianach. Jej zalety są różnorakie – jest przyjemna w dotyku, miękka i co niezwykle ważne, nie traci tych cech nawet po wielokrotnym praniu. Odporność bawełny na rozciąganie i rozdzieranie jest również znanym atutem. Pościel bawełniana powinna wytrzymać bez problemów kilka lat regularnego użytkowania.

Dobrym wyborem jest także bawełna z domieszką włókien syntetycznych – idealna dla alergików. Zawartość materiałów syntetycznych powinna wynosić ok. 50 procent. Dzięki ich obecności, pościel będzie lżejsza, bardziej przewiewna oraz mniej skłonna do gromadzenia wilgoci. Zaletą takiej pościeli jest również fakt, że bardzo szybkie schnie.

Pościel bawełniana – odmiana i rodzaje

W sklepach z tekstyliami znajdziesz wiele odmian tkanin bawełnianych. Różnią się sposobem wykonania, wywoływanymi w czasie dotyku wrażeniami oraz innymi parametrami. Do najczęściej stosowanych należą: perkal, satyna, kora, flanela, dżersej, batyst, adamaszek. Bawełna egipska jest odmianą uważaną za najbardziej ekskluzywną.

Pościel bawełniana z perkalu jest gruba, wytrzymała i delikatna w dotyku. Niestety, konieczne jest prasowanie po każdym praniu. W innym przypadku, szybko straci na jakości.

Satyna jest przyjemna i chłodna w dotyku. Jest to materiał idealny na lato, gdyż zachowuje swoje właściwości nawet w wysokiej temperaturze. Zaletą jest także delikatny połysk.

Kora jest odmianą wytrzymałą, powoli niszczejącą oraz niegniotącą się. Jest do tego niedroga oraz łatwa w czyszczeniu. Minusem jest lekko szorstka powierzchnia.  

Flanela to materiał ciepły i lekki. Jest elastyczna, delikatna i pokryta typowym dla niej meszkiem. Minusem flaneli jest zjawisko mechacenia, pojawiające się po częstym praniu.

Dżersej to odmiana tkaniny o gęstym splocie, a dzięki temu – wytrzymała i odporna na rozciąganie. Jest często wykorzystywana dzięki stosunkowo niskiej cenie – warto jednak unikać odmian o rzadkim, nadmiernie prześwitującym splocie.

Batyst jest tkaniną dedykowaną na okres wysokich temperatur. Jest przyjemny, delikatny w dotyku, ale niestety niezbyt trwały. Niekiedy stosowany jest jako pościel dekoracyjna.

Adamaszek to bawełna grubo pleciona i wytrzymała. Jej zaletą jest połyskliwa powierzchnia.

fot. materiały prasowe