Autor: Dopoznania.pl
8 czerwca, 2022Newsy

Wyzwań nie brakuje, ale deweloperzy budują

Branża deweloperska, jak i osoby poszukujące nowego „M” muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Ostatnie miesiące na rynku pierwotnym nieruchomości determinował szereg czynników, wśród których wymienić można m.in.: pandemię, rosnące ceny materiałów budowlanych, zmniejszającą się ilość dostępnych gruntów czy wysokie stopy procentowe. Nie bez znaczenia jest także zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę. Czy pomimo trudnej sytuacji, deweloperzy realizują swoje projekty, zgodnie z przyjętymi harmonogramami?

Jeżyce to dzielnica, która cieszy się sporo popularnością wśród poznaniaków. Trudno się temu dziwić. Wybór takiej lokalizacji pozwala w pełni wykorzystać potencjał Poznania. Połączenie rozbudowanej infrastruktury z bliskością zieleni (m.in. Jezioro Rusałka, Ogród Botaniczny) zdecydowanie podnosi codzienny komfort. Potencjał Jeżyc doceniła także firma Proxin, która aktualnie realizuje ostatnie etapy inwestycji Nowe Ogrody.

W związku z etapem 7. prowadzone są intensywne prace. W maju odbyła się ważna uroczystość – zawieszenie wiechy. W ramach tej fazy projektu, deweloper odda 130 mieszkań. Na nabywców zainteresowanych ofertą spółki czeka ostatnich 20 lokali. Zakończenie budowy planowane jest na I kwartał przyszłego roku.

Ponadto do przedsprzedaży trafił 8, ostatni już etap, przedsięwzięcia. Zgodnie z planem powstanie 107 mieszkań, liczących od 26 do 95 m2. Budowa już ruszyła i potrwa do II kwartału 2024 roku.

Podobnie, jak Ogrody, na Jeżycach znajdują się Podolany. To tam, konkretnie przy ul. Heleny Rzepeckiej, deweloper Sky Investments realizuje inwestycję, składającą się z mieszkań 2-poziomowych i domów z ogrodami. Aktualnie trwa budowa etapu IV. W szeregu H zostały wstawione okna i wykonana elewacja budynku. Natomiast w szeregu I trwa docieplanie oraz wykonywanie elewacji. Zakończenie tej fazy budowy przewidziane jest na I kwartał 2023 roku. Łącznie oddanych zostanie 28 lokalu 2-poziomowych. Deweloper działa także poza granicami Poznania. Klientom, którzy marzą o własnym domu pod Poznaniem, polecić należy osiedle Nowy Gruszczyn w gminie Swarzędz.

Praca wre także na placu budowy firmy KDM Deweloper. Inwestor sukcesywnie rozwija swoją pierwszą poznańską inwestycję, Osiedle Poznań Malarska.

Po wschodniej stronie Poznania, niedaleko Ronda Śródka i Wartostrady, buduje firma Quadro Development. - U zbiegu ulic Smolna i Główna powstanie kameralny pięciokondygnacyjny budynek wielorodzinny. Proponujemy 47 mieszkań o powierzchni od 29 do 89 m kw. Trwają prace związane z wykonaniem stropu nad halą garażową - informuje Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.

Kolejnym deweloperem, który z sukcesem urzeczywistnia swoje plany, jest Grupa Inwest. Budynek Wilda Corner na poznańskiej Wildzie ma ukończone prace tynkarskie i elewacyjne. W najbliższym czasie nastąpi wykonanie prac wykończeniowych na częściach wspólnych i zagospodarowanie terenów zewnętrznych. Pierwsi nabywcy otrzymają klucze już w te wakacje – Inwestycje przebiegają zgodnie z harmonogramami. Inwestycję Wilda Corner można zobaczyć podczas organizowanych 25 czerwca drzwi otwartych. Zapraszamy osoby zainteresowane zakupem mieszkania – mówi Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest.

Dzieje się także na placu budowy projektu Horyzont Naramowice. Wykonany już: instalacje podposadzkowe, podtynkowe, instalacje wodno-kanalizacyjne, a także instalacje centralnego ogrzewania. Ponadto zamontowano dwie windy. Warto dodać, że wiosną ubiegłego roku, deweloper rozpocząć realizację II etapu Novej Łaciny. Budynek osiągnął już stan surowy otwarty.

Podróżując po mieszkaniowej mapie Poznania, dobrze zajrzeć do firmy EBF Development. Spółka realizuje aktualnie dwie inwestycje na terenie Poznania. Na Wildzie realizowany jest projekt Apartamenty Bergera, w ramach którego przygotowane zostaną 134 mieszkania i apartamenty, mieszczące się w przedziale od 33 do 131 m2. Ceny nowych „M” rozpoczynają się tu od 10 500 złotych brutto za metr kwadratowy. Aktualnie pracownicy skupiają się na wykonaniu ścian w podziemnej hali garażowej pod budynkiem 1A. Zakończenie budowy nastąpi w grudniu 2023 roku.

Kolejna propozycja firmy to Reduta Nowe Podolany. Aktualnie trwa sprzedaż mieszkań z budynku nr 10. Klienci zainteresowani nieruchomością na Podolanach, wybierać mogą pomiędzy lokalami o powierzchni do 29 do 74 m2. Za metr kwadratowy mieszkania w tej inwestycji zapłacić trzeba od 8 900 zł brutto. Zakończenie budowy datowane jest na II kwartał 2024 roku.

- Wysokie koszty budowy i osłabienie popytu to najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi obecnie nasza branża. Spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Spodziewamy się jednak jeszcze większych obciążeń finansowych związanych z realizacją  inwestycji. To przełoży się na mniejszą liczbę uruchamianych projektów, a ograniczona podaż i rosnące koszty będą trzymać ceny - mówi Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.