Autor: Dopoznania.pl
28 października, 2022Inne

Zagęszczarki - sprzęt do wykonywania zadań specjalnych

Niektórzy mówią zagęszczarki. Czasem można spotkać się ze sformułowaniem ubijak do gruntu. Może sama nazwa nie jest tak ważna. Lepiej dostrzec możliwości oferowane przez te urządzenia, które są dzisiaj praktycznie dostępne na wyciągnięcie ręki. Warto sprawdzić, z jakimi ich rodzajami ma się do czynienia i jak należy przygotować się do ich zakupu?

Zagęszczarka gruntu - rodzaje

Zagęszczarki użytkowane są do różnych prac wykonywanych na gruncie. Można je podzielić ze względu na napę. Do wyboru jest:

 • zagęszczarka spalinowa,
 • zagęszczarka elektryczna.

Która z nich będzie lepszą propozycją? Spalinowe znane są z tego, że mają większą moc, jak również są bardziej uniwersalne, jeżeli chodzi o ich zastosowanie. Wiele osób uważa, że ich zaletą jest to, iż praca na nich nie ogranicza się do długości kabla. To fakt, jednak nie można zapomnieć o tym, że trzeba systematycznie pamiętać o napełnieniu benzyny na placu budowy lub w innych miejscach. W przypadku zagęszczarek elektrycznych nie ma obowiązku posiadania paliwa. Nie będzie można jednak wykonać zagęszczania w miejscach, gdzie kabel nie dosięga. Należy również wiedzieć, że ten sprzęt wymaga suchego toczenia, a także uzależniony jest od warunków atmosferycznych.

To jednak nie jedyny podział, który można zastosować przy tego typu maszynach. Patrząc na ten sprzęt, łatwo zorientować się, że można je podzielić na:

 • samoprzesuwne,
 • kroczące,
 • podczepiane do maszyny,
 • prowadzone ręcznie,
 • prowadzone ręcznie nawrotne.

Różnego rodzaju zagęszczarki można otrzymać na stronie https://www.norwit.pl/shop/category/zageszczarki-gruntu-310

Różne zagęszczarki do wyboru

Decydując się na zakup tego urządzenia, pod uwagę na pewno należy wziąć parametry techniczne. Dla wielu osób wyznacznikiem na pewno będzie cena brutto. Tym bardziej jeżeli chodzi o firmy budowlane, które w codziennej pracy mają do czynienia z różnymi rodzajami podłoża.

Wśród najważniejszych czynników, który na pewno należy wziąć pod uwagę, będzie jego waga. Im będzie ona większa, tym lepsza będzie jego efektywność. Osoby, które obawiają się, że transport ciężkiej zagęszczarki stanowić będzie problem, mogą spać spokojnie. Tego typu sprzęt wyposażony jest w specjalne koła, więc przestawienie z miejsca na miejsce nie będzie taki problematyczny.

Należy pod uwagę wziąć własne oczekiwania oraz możliwości przechowywania. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do dużej powierzchni, jak np. garaż, powinien pomyśleć o czymś mniejszym. Gabaryty (w tym również waga) będzie miała również wpływ na pracę - w szczególności jeżeli po drodze będzie miało się do czynienia z różnymi zawijasami, pagórkami, itd. W takich przypadkach, w budownictwie powinno używać się zagęszczarek, które będą łatwiejsze, jeżeli chodzi o wykonywanie nimi manewrów.

Wśród innych ważnych czynników, które na pewno należy wziąć pod uwagę, są:

 • głębokość zagęszczania,
 • wydajność ubijania,
 • wielkość siły odśrodkowej,
 • emitowany hałas.

W przypadku tej ostatniej kwestii, warto pomyśleć o wyposażeniu się w specjalne słuchawki. Tym bardziej że nadmierna ilość hałasu może szkodliwe wpływać na słuch.

Czy warto kupić zagęszczarkę?

Wszystko tak naprawdę zależne jest od rodzaju pracy, którą ma się do wykonania. Na pewno często będą korzystać z nich firmy na co dzień działające w firmach budowlanych, które pracują nad utwardzeniem podłoża. Zagęszczarka - jakikolwiek rodzaj - okazać się może dla nich ogromnym ułatwieniem. Jeżeli ktoś jednak z góry wie, że takich prac, jak utwardzenie będzie miał mało do wykonania, to powinien pomyśleć o wynajmie tego urządzenia na przewidziany czas.