Autor: Dopoznania.pl
10 maja, 2022Porady

Zakup dywanu — na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne aranżacje wnętrz stawiają na estetyczny minimalizm. Niektórzy uważają, że w tak urządzonych wnętrzach nie ma miejsca dla dywanów. Czy to oznacza, że dywany, wykładziny i chodniki są już niemodne, a osoby, które chcą je wykorzystać w swoich aranżacjach, popełniają błąd? Absolutnie nie! Różnego rodzaju dywany nadal cieszą się ogromną popularnością. Wystarczy odpowiednio je dopasować, aby stworzyć przytulne i ciekawe wizualnie wnętrze.

Dywany do salonu — dobrze dopasuj wielkość

Wybierając dywan do salonu, pokoju dziecka, czy sypialni, warto dobrze zastanowić się nad jego wielkością. Rozmiar dywanu ma bowiem ogromne znaczenie dla ostatecznego kształtu całej aranżacji. Obecnie często wybiera się dywany nowoczesne, które nie przykrywają całej podłogi. Mają być jedynie subtelną ozdobą, która doda pomieszczeniu przytulności. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzisiejsze podłogi pokryte są zazwyczaj eleganckim drewnem. Szkoda byłoby zatem zakrywać ten element aranżacji.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na dywan klasyczny, który miałby zasłonić większą część podłogi, pamiętaj, aby ułożyć go tak, aby odległość od krawędzi ścian nie była mniejsza niż 90 cm. Powody takiego działania są dwa — po pierwsze dzięki temu bez problemu będzie można otwierać i zamykać drzwi (których szerokość jest zazwyczaj mniejsza niż 90 cm), a po drugie uda się uniknąć sytuacji, w której podczas przemieszczania jedną stopę będziesz stawiać na dywanie, a drugą na podłodze. 

Mały dywan jednokolorowy — wyznacz strefy

Chcąc wyznaczyć w domu określone strefy, warto zdecydować się na niewielki dywan jednokolorowy — a najlepiej kilka. Wówczas możliwe będzie wyznaczenie dostrzegalnych stref funkcjonalnych w mieszkaniu. Jak to zrobić? To bardzo proste i przydatne, szczególnie jeśli w Twoim mieszkaniu salon połączony jest z aneksem kuchennym. W jednym dużym, otwartym pomieszczeniu znajduje się kilka stref potrzebnych do życia. Decydując się na ułożenie niewielkich jednokolorowych dywanów w niektórych z nich, domykasz w elegancki sposób całą aranżację.

Dywany ekskluzywne czy klasyczne — które wybrać?

Dywany w domu mogą pełnić różne role — stanowić nierzucające się w oczy tło lub być kluczowym elementem wystroju, podstawą dla reszty aranżacji. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając dywany ekskluzywne. Dla jednych odważne dekory na dywanie mogą być zbyt wyraziste, a dla innych — szczególnie dla osób, które chciałyby podkreślić wystrój wnętrza — idealne.  

Dobierając odpowiedni dywan, dobrze jest zastanowić się nad tym, czy odważny wzór nie będzie zaburzał harmonii całego wnętrza i nie sprawi, że wnętrze stanie się przytłaczające i cięższe optycznie. Jest jeszcze druga strona medalu — jeżeli salonowi brakuje charakteru, dobrze jest postawić na wyrazisty dywan, który go podkreśli.

Jaki dywan wybrać i gdzie szukać najlepszych rozwiązań?

Wybór odpowiedniego dywanu w dużej mierze zależy od tego, w jakim stylu urządzone jest wnętrze, w którym ma się on znaleźć. W nowoczesnych i industrialnych wnętrzach z pewnością idealnie sprawdzi się minimalistyczny dywan jednokolorowy, jak również wielobarwne dywany w geometryczne wzory. Od wielu sezonów na rynku królują też dywany z motywem marokańskiej kończyny, które pasuję do wielu wnętrz.

Każdy, kto chciałby mieć w domu trwały i elegancki dywan, powinien przejrzeć ofertę sklepu EMWO Meble, gdzie znajduje się wiele wyjątkowych produktów z tej kategorii. Wśród dostępnych w sklepie dywanów z pewnością znajdziesz ten, w którym się zakochasz.