Autor: Dopoznania.pl
5 marca, 2021Porady

Zalana piwnica co robić?

zalana piwnica w nowym mieszkaniuPowódź, uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, awarie urządzeń, to tylko jedne z licznych powodów zalań piwnic, które są szczególnie podatne na tego typu zdarzenia ze względu na swoje położenie pod poziomem gruntu. Zalana piwnica wymaga bezdyskusyjnie jak najszybszego osuszenia, jednak jak zrobić to sprawnie i bezpiecznie dla zdrowia?

Znajdź przyczynę zalania

Zalana piwnica wymaga osuszenia, jednak zanim przystąpimy do tego procesu, warto na samym początku znaleźć przyczynę tej sytuacji, aby móc podjąć odpowiednie kroki i uniknąć jej w przyszłości. Zalania piwnicy powodowane są przez kilka najpopularniejszych przyczyn.

Problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną

Pierwszą z nich są uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. W takiej sytuacji pierwszą czynnością przed podjęciem się prac osuszeniowych powinno być zlokalizowanie wycieku i dokonanie napraw. Niekiedy niestety ze względu na lokalizację rur w ścianach nie jest to niemożliwe, w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zlokalizują wyciek z użyciem odpowiednich urządzeń.

Zalanie przez wody gruntowe

Zalewanie piwnicy wodami gruntowymi to kolejna nie rzadko spotykana sytuacja, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to występują intensywne opady deszczu oraz wczesną wiosną w trakcie roztopów. Sięgający powyżej ław fundamentowych poziom wód gruntowych wdziera się do wnętrza piwnic i powoduje ich zalanie. W takiej sytuacji konieczne jest w pierwszej kolejności osuszenie pomieszczenia, a następnie rozważanie przeprowadzenia prac remontowych, zapobiegających występowaniu sytuacji w przyszłości.

Woda w piwnicy- co robić?

Wiele osób zastając zalaną piwnicę, postanawia na własną rękę zająć się jej osuszaniem, wybierając w pierwszej kolejności stojącą wodę, a następnie wietrząc pomieszczenia i susząc je z wykorzystaniem dostępnych w marketach budowlanych urządzeń. Rozwiązanie to nie jest jednak dobrym pomysłem, gdyż usuwanie wilgoci z murów i podłóg w ten sposób może trwać nawet kilka miesięcy, a i tak nie gwarantuje zadowalających rezultatów. Z kolei nawet niewielkie zawilgocenie w piwnicy może doprowadzać do powstawania pleśni i grzybów.

Wobec tego, jak osuszyć piwnice skutecznie? Skorzystać z pomocy specjalistów takich jak na przykład firma Hydro-assistance. Oferowane przez nią usługi polegają na osuszaniu piwnic z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn dobieranych pod względem specyfiki danego pomieszczenia. Cechują się one dużą wydajnością, szybkością działania i skutecznością, a przede wszystkim pozbyciem się wody nawet z głębokich warstw podposadzkowych czy murów. Dodatkowo skorzystanie z profesjonalnej firmy osuszającej piwnice pozwala bezproblemowo złożyć wniosek o odszkodowanie za zalanie, wraz z niezbędną dokumentacją i ekspertyzą, za którą nie trzeba będzie dodatkowo płacić.

Woda w piwnicy, co robić i jak się przygotować do osuszania

Wiedząc już jak osuszyć piwnice w profesjonalny i przede wszystkim skuteczny sposób, warto także wiedzieć, jak przygotować się do pracy fachowców, aby móc im ułatwić zadanie.

W pierwszej kolejności należy odłączyć zasilanie elektryczne w pomieszczeniu, a także za pomocą miernika sprawdzić, czy ściany nie posiadają tzw. przebicia. Dzięki temu przygotowywanie piwnicy do osuszania będzie całkowicie bezpieczne.

Następnie należy wynieść z niej wszystkie przedmioty, składowane elementy, a także, jeśli istnieje taka możliwość zdemontować ewentualnie rozlokowane na jej ścianach regały, półki oraz jeśli występują wykładziny z podłóg.

W przypadku kiedy drzwi i okna w piwnicy wykonane są z drewna, nie należy ich zostawiać otwartych, gdyż w trakcie procesu suszenia mogą ulec wypaczeniu i wymusić konieczność ich wymiany.

Jeśli zalewanie piwnicy wodami gruntowymi lub z innych przyczyn doprowadziło do dużej ilości wody na jej podłodze, należy ja także usunąć za pomocą wiader czy pomp.

Tak przygotowana piwnica jest gotowa na przyjazd specjalistycznej firmy, chociażby tej wymienionej w artykule, która będzie mogła wykonać jej osuszanie, a w razie potrzeby także ozonowanie, oczyszczające powietrze w pomieszczeniu i przywracające możliwość korzystanie z niego bez obaw o swoje zdrowie.