Autor: Dopoznania.pl
14 października, 2020Porady

Zbliża się remont lub wykończenie mieszkania? Gdzie znajdziesz inspiracje?

Remonty PoznańProjektowanie wystroju wnętrz mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko preferencje wszystkich jego przyszłych mieszkańców, wygląd, aktualne trendy i możliwości, ale także funkcjonalność przestrzeni. Nawet jeżeli plan remontu i wykończenia zleca się profesjonalistom, nadal potrzebne są inspiracje, by ich praca szła w odpowiednim kierunku. Gdzie szukać natchnienia? Jak sprawić, by wykończone mieszkanie było wyjątkowe, ergonomiczne i idealnie dopasowane do upodobań?

Profesjonalne źródła inspiracji to dobry początek

Szykując się do przeprowadzenia remontu, trzeba dobrze zaplanować zakres prac i spodziewany efekt końcowy. Architekci wnętrz oraz inni pracownicy firm zajmujących się wykańczaniem wnętrz swoje inspiracje czerpią najczęściej z branżowych czasopism, tematycznej literatury i oczywiście własnej wiedzy oraz doświadczenia. Warto skorzystać z tych możliwości, mogą bowiem stanowić solidną podstawę do przyszłych zmian w mieszkaniu czy jego wykończeniu. Nie bez znaczenia może okazać się także oprogramowanie, dedykowane aplikacje do projektowania wnętrz. Te przeznaczone do użytku nieprofesjonalnego często pełne są różnorodnych inspiracji, gotowych rozwiązań.

Wykańczanie wnętrz PoznańFot. HDG - Remonty Poznań

Niewyczerpalna geneza pomysłów, czyli jak wykorzystać Internet do projektowania wnętrz?

W sieci dostępnych jest wiele witryn internetowych, na których można obejrzeć liczne funkcjonalne projekty wnętrz oraz ich realizacje. Nie trzeba szukać daleko - strony promujące firmy architektów wnętrz czy remontowe takie jak HDG - Remonty Poznań mają najczęściej galerię swoich najlepszych realizacji. To nie tylko bezpośrednia inspiracja, ale także poznanie bezpośrednio dostępnych możliwości. Przejrzenie takich miejsc to dodatkowo okazja na znalezienie dobrego wykonawcy. Jednak Internet to także liczne portale z gotowymi inspiracjami, blogi w całości poświęcone wystrojowi wnętrz, remontom i sposobom na wygodne urządzanie mieszkań. Nawet na witrynach i blogach o charakterze  typowo lifestyle można znaleźć wiele ciekawych pomysłów, sugestii czy propozycji ciekawych rozwiązań dla domu. 

Remonty mieszkań PoznańFot. HDG - Wykańczanie wnętrz Poznań

Media społecznościowe też potrafią zainspirować i pomóc

Korzystanie z Internetu to dla wielu osób również media społecznościowe. Na popularnych portalach zarówno znajomi, jak i osoby ze świata showbiznesu często udostępniają aktualizacje o swoim życiu. W nich również można natknąć się na tematykę związaną z ciekawymi trendami wnętrzarskimi. Co więcej, dostępnych jest wiele grup, forów internetowych czy portali zrzeszających wielbicieli interior design. Tam obok inspiracji i czasem nietuzinkowych pomysłów można liczyć również na bezpośrednią pomoc w opracowaniu, zebraniu ciekawych pomysłów na konkretne przestrzenie w mieszkaniu. W archiwach wielu witryn można znaleźć setki tematów omówionych przez różnych, często profesjonalnych użytkowników, skąd już blisko do stworzenia własnej wizji mieszkania. 

Usługi remontowe PoznańFot. HDG - Remonty mieszkań Poznań

Oglądanie telewizji to nadal całkiem dobry pomysł na szukanie inspiracji

Telewizja, która jeszcze przed czasem powszechnego dostępu do sieci była głównym źródłem różnorodnych idei, wciąż pozostaje dobrą inspiracją dla remontów i wykończenia wnętrz. Obok możliwości przyglądania się, jak wyglądają przestrzenie do życia w filmach, serialach czy programach rozrywkowych, otwierają się obecnie również nowe możliwości. Dzięki kanałom tematycznym, programom oraz usługom typu VOD, czyli Video On Demand można oglądać tak zwane programy remontowe i wnętrzarskie. Ich tematyka jest nakierowana właśnie na remonty, metamorfozy mieszkań i domów. Estetyczne i funkcjonalne rozwiązania z nich zaczerpnięte bywają pierwszym krokiem do rozpoczęcia działania we własnym mieszkaniu albo domu. Ważne, by oglądając tego typu programy dostępne często w seriach skupić się na możliwościach, najciekawszych i zarazem pasujących do posiadanych przestrzeni rozwiązaniach.


Fot. HDG - Usługi remontowe Poznań

Uważne podróżowanie i obserwacja otoczenia

Jako ostatnie z głównych źródeł inspiracji można wymienić po prostu obserwowanie tego, co jest wokół. Wbrew porom to właśnie z podróży, wizyt u znajomych czy zakupów w różnorodnych miejscach można wynieść najwięcej pomysłów na urządzenie własnej przestrzeni. Ważne jest jednak zmienienie nieco sposobu patrzenia na otoczenie. Nawet wizyta w restauracji, gdy zwróci się uwagę na jakieś detale, połączenia kolorów, wykończenie podłóg albo dodatki może przynieść wyjątkowe pomysły. Wiele osób czerpie inspiracje również z zagranicznych wycieczek, gdzie często zachwyca się innym podejściem do wykończenia wnętrz. W innym środowisku łatwiej jest zwrócić uwagę na różnice, ciekawe sposoby urządzania i organizacji przestrzeni.

Szukanie inspiracji dla nie zawsze od razu przychodzi z łatwością, jest to kwestia wyćwiczenia odpowiedniego spojrzenia i kreatywnego podejścia. Warto jednak wziąć pod uwagę wiele możliwości, by pomysł na remont i wykończenie mieszkania był idealnie dopracowany. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach w kompleksowym wykonaniu projektu, warto zostawić ten element przygotowań do remontu profesjonalistom, podsuwając im swoje pomysły.