9 kwietnia, 2015Ważne i na temat

Zielone osiedla

Jedną z cenniejszych tendencji w ogólnie pojętym designie jest powrót do natury. Coraz więcej osób stosuje się do zasady Slow Life, coraz większa liczba rodzin chce żyć ekologicznie.Powrót do natury wiąże się nie tylko ze zdrowym odżywianiem i trybem życia. Oznacza również dążenie do mieszkania w bardziej przyjaznych naturze warunkach. 

 

Jedną z cenniejszych tendencji w ogólnie pojętym designie jest powrót do natury. Coraz więcej osób stosuje się do zasady Slow Life, coraz większa liczba rodzin chce żyć ekologicznie.

 

Powrót do natury wiąże się nie tylko ze zdrowym odżywianiem i trybem życia. Oznacza również dążenie do mieszkania w bardziej przyjaznych naturze warunkach. Ludzie wybierając miejsce do życia, chętnie zamieniają miasto na wieś, a jeśli decydują się na mieszkanie w mieście – zwracają uwagę na otoczenie. Dużą popularnością cieszą się nowo wybudowane osiedla. Architektura jest tu przyjazna rodzinie, a podwórka zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Są zielone i piękne. Dziś stwierdzenie, że ktoś mieszka w bloku wcale nie musi mieć wydźwięku pejoratywnego.

 

Nowe osiedla budowane są z myślą o potencjalnych klientach. Przy takich inwestycjach nie ma miejsca na przypadki. Wszystko jest przemyślane i nastawione na stworzenie warunków sprzyjających rodzinom. Buduje się piękne, kolorowe place zabaw dla dzieci. Często powstają one z ekologicznych materiałów. Mają być zdrowe, bezpieczne, ale i estetyczne.

 

Podwórka obsadza się zielenią. Tutaj również nic nie dzieje się przypadkowo. Otoczenie budynku mieszkalnego ma wyglądać komfortowo i ujmująco. Klasyką stało się uwzględnianie w projektach małej architektury – na podwórkach ustawia się donice, w których nasadzane są sezonowe rośliny, stawiane są drewniane pergole podtrzymujące pnącza. Często zasłania się nimi mniej urokliwe elementy budowlane, takie jak śmietniki czy stacje energetyczne.

Jest to bardzo dobry kierunek. Dawniej po prostu budowano osiedla z dużą ilością mieszkań. Nie przykładano tak bardzo wagi do tego, by były one miłe dla oka i ekologiczne. Dziś mieszkanie w blokach wcale nie musi być nieprzyjemne.

 

Niewątpliwie zachęcająco działają inicjatywy społeczne, integrujące mieszkańców wspólnot mieszkaniowych poprzez zagospodarowywanie przestrzeni zielonych przez nich samych. Kraków czy Szczecin biorą udział w takich projektach. Hasło, pod którym działa się w Szczecinie, to „Zmień obskurne miejsca w urokliwe”. Miasto dofinansowuje przedsięwzięcia, a podwórka miejskie dzięki temu stają się przyjemne i estetyczne.

 

 

   

   Ściany zieleni wyglądają niezwykle imponująco. Niejeden budynek „udekorowany” w ten sposób zyskuje na urodzie ukrywając nie najładniejsze ściany. Drzewa i krzewy przywodzą zaś na myśl urokliwe, wiejskie podwórka. Miejsca takie bez wątpienia sprzyjają relaksowi.

 

Podobne inicjatywy powstają również w mniejszych miasteczkach. W jednym w odcinków programu „Maja w ogrodzie” opowiedziano o rewitalizacji terenów zielonych w malowniczej górskiej miejscowości – Międzygórze. Mieszkańcy wspólnymi siłami dbają o tereny zielone – sadzą rośliny, pielęgnują je, porządkują. Dzięki nim miasteczko wygląda uroczo. Wspaniałe jest to, że mieszkańcy czują się odpowiedzialni za miejsce, w którym żyją.

 

  

 

Wybierając miejsce zamieszkania warto zwracać uwagę nie tylko na wnętrze samego domu, ale i na estetykę jego otoczenia. Komfort życia w miejscu zadbanym, dobrze zagospodarowanym i zachęcającym terenami zielonymi jest duży. Warto też angażować się we wspólne inicjatywy, dzięki którym nie tylko można poznać ciekawych ludzi, ale i poczuć prawdziwą przynależność do miejsca, w którym żyjemy.