26 września, 2016Strona główna

Zielone tereny Warszawy, czyli gdzie w stolicy można odpocząć na świeżym powietrzu

Warszawiacy raczej nie mają powodów, by narzekać na niedostatek miejsc do odpoczynku czy uprawiania sportów rekreacyjnych. W stolicy nie brakuje terenów zielonych, zarówno rozległych parków, jak i małych enklaw osiedlowej zieleni. Cały czas powstają też nowe, w miarę rozbudowy miasta i zagospodarowywania nadal istniejących nieużytków. Odnawiane są również parki istniejące od wielu lat. Opisanie wszystkich zajęłoby wiele miejsca, wspomnijmy zatem tylko o tych najbardziej popularnych.

Warszawiacy raczej nie mają powodów, by narzekać na niedostatek miejsc do odpoczynku czy uprawiania sportów rekreacyjnych. W stolicy nie brakuje terenów zielonych, zarówno rozległych parków, jak i małych enklaw osiedlowej zieleni. Cały czas powstają też nowe, w miarę rozbudowy miasta i zagospodarowywania nadal istniejących nieużytków. Odnawiane są również parki istniejące od wielu lat. Opisanie wszystkich zajęłoby wiele miejsca, wspomnijmy zatem tylko o tych najbardziej popularnych.

Dobrym przykładem odrestaurowanego terenu jest Skwer 1 Dywizji Pancernej WP, który znajduje się między ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na Nowym Mieście. W 2011 roku z okazji 125-lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji uruchomiono tutaj Park Fontann, który przyciąga tłumy warszawiaków i goszczących w stolicy turystów. Największą atrakcją tego zespołu są pokazy multimedialne „woda, światło i dźwięk”.

W odróżnieniu od Parku Fontann, Łazienki Królewskie wydają się istnieć na mapie stolicy od niepamiętnych czasów. Znane są między innymi z koncertów muzyki Chopina oraz przedstawień teatralnych w Amfiteatrze na Wodzie. Łazienki to również letni Festiwal Światła (który w tym roku trwa się od 24 czerwca do 31 sierpnia i nosi nazwę Festiwal Chińskich Lampionów) oraz Zimowy Wieczór Światła, odbywający się lutym w ramach międzynarodowego projektu Ogrody Światła. Oczywiście Łazienki Królewskie oferują o wiele więcej atrakcji – warto odwiedzić chociażby Zamek na Wodzie ze stałymi i okresowymi ekspozycjami czy Starą Pomarańczarnię. Największe wrażenia pozostawia zwiedzanie ich podczas corocznej Warszawskiej Nocy Muzeów. A gdy znuży nas spacer po Łazienkach, swe kroki możemy skierować do graniczącego z nimi Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, w którym zgromadzono około 5000 gatunków i odmian roślin.

Wymieniając popularne zielone tereny stolicy nie można pominąć Pola Mokotowskiego. To jeden z największych i jednocześnie najbardziej popularnych parków Warszawy, znany między innymi z licznych imprez plenerowych, jak obchody Dnia Psa, obchody Dni Zwierząt czy obchody Dni Warszawy, w ramach których towarzyszą targi śniadaniowe, potańcówki, koncerty a nawet pikniki mieszkaniowe.

Na obszarze Pola Mokotowskiego funkcjonuje kilka popularnych pubów oraz klub ISKRA Pole Mokotowskie, który od jakiegoś czasu organizuje taneczne imprezy plenerowe. Miejsce, w którym w latach 70. mieściła się przepompownia wody dla położonych nieopodal basenów, dziś jest nowoczesnym kompleksem składającym się z sali główniej klubu oraz zamkniętego ogrodu z basenem. W nocy dyskoteka, w dzień plac zabaw dla dzieci - piaskownica, zjeżdżalnie, huśtawki i dostępny od godziny 12.00 basem z czystą wodą.

Latem wielbicieli kąpieli słonecznych i leniuchowania na trawie przyciąga również Park Skaryszewski na Saskiej Kępie, który – jak Pole Mokotowskie – znajduje się w grupie największych obszarów zielonych stolicy. Także i tutaj nie brak okazjonalnych eventów, jak pokazy filmowe, imprezy towarzyszące obchodzonemu co roku Święta Saskiej Kępy oraz BMW Półmaraton Praski, który odbywa się od 2014 roku.

Różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu oferuje Park przy Bażantarni, położony między ulicami Przy Bażantarni, Jeżewskiego, Rosoła i al. KEN na Ursynowie. Dzieci mają tu do swej dyspozycji dwa place zabaw – ogrodzone, pokryte bezpieczną nawierzchnią i wyposażone w nowoczesne urządzenia do zabawy. Pomiędzy nimi usytuowane są stoliki do gier planszowych i szachów terenowych oraz linarium. Dorośli natomiast mogą spędzić przyjemne chwile w Rosarium, mieszczącym się w centralnej części parku, lub spacerując po licznych alejkach, np. po Czeskiej Alei Lipowej, utworzonej w 2010 roku (posadzone tu lipy podarowali na znak przyjaźni czescy szkółkarze). Park przy Bażantarni to również coś dla miłośników sportu. W 2008 roku oddano do użytku zespół boisk sportowych, wybudowanych w ramach programu Orliki, składające się z boiska do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy, boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią syntetyczną oraz zaplecza z szatniami, toaletami, pomieszczeniem ochrony i trenerów sportowych.

Na sportowe zajęcia zaprasza także założony w latach 60 Park Szczęśliwicki. Teren ten znany jest mieszkańcom stolicy przede wszystkim z ośrodka narciarskiego, znanego potocznie pod nazwą Górki Szczęśliwickiej. Otwarty cały rok ośrodek wyposażony jest w nowoczesne trasy zjazdowe i dwa wyciągi, talerzykowy i krzesełkowy. Organizowane są tu także szkolenia oraz wiele imprez okolicznościowych, np. Dzień Dziecka i Lato w Mieście. Dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia grawitacyjna, na której zjeżdża się specjalnych wózkach. Zwolennikom aktywnego spędzania czasu Warszawa oferuje jednak dużo więcej możliwości. Stolica to nie tylko liczne siłownie i fitness kluby. W Warszawie nad własnym ciałem można profesjonalnie popracować także na świeżym powietrzu i to całkowicie bezpłatnie, korzystając na przykład z jednej z wielu siłowni plenerowych.

Interesującą letnią propozycję ma klub Pomost 511, zlokalizowany po lewej stronie Wisły przy bulwarze Flotylli Wiślanej. Pod czujnym okiem instruktora w czwartki i w soboty odbywały się tam treningi pozwalające poprawić sprawność fizyczną. Także prawobrzeżna Warszawa wychodzi naprzeciw miłośnikom ruchu. W klubie Plażowa, który znajdziemy nad Wisłą przy moście Poniatowskiego latem odbywały się w każdy piątek i w każdą niedzielę zajęcia w ramach Plażowej Szkoły Jogi. Warto też wiedzieć, że Plażowa jest także znaną klubokawiarnią połączoną z plażą, która wieczorami gromadzi licznych amatorów zabawy dyskotekowej.

Po tej samej stronie Wisły na plaży znajduje się podobne miejsce, zwane La Playa, które poza dyskoteką oferuje także takie atrakcje, jak zajęcia z Zumby. A skoro o plaży mowa, tego lata warszawiacy cieszyć się mogli Plażą na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki – nie brakowało miejsca do gry w piłkę plażową, nożną i siatkową oraz w badmintona.