Autor: Dopoznania.pl
6 marca, 2020Porady

Altany ogrodowe w nieszablonowych aranżacjach!

Jeśli szukacie pomysłu na to, jak trochę „rozruszać” widok za oknem, to trafiliście pod dobry adres. Wraz z nadchodzącą wiosną wpadliśmy na pomysł, by poszukać ciekawych aranżacji altanek ogrodowych i spróbować przenieść je na nasz rodzimy grunt. Okazuje się, że przy odrobinie chęci, wolnego czasu i kilku groszy za pazuchą można zmienić swój ogród nie do poznania. Jednak centralną część tych projektów zajmują altanki drewniane. Oto nasze propozycje!

Altany ogrodowe w stylu śródziemnomorskim
Któż nie chciałby latem wylegiwać się w cieniu altany drewnianej z elementami kamienia i ceramiki, stylizowanej na atrium rodem z południowych krajów. Ciepłe, pastelowe klimaty Grecji, Włoch czy Hiszpanii nieźle wpisują się w nasz krajobraz (pod warunkiem, że drewniana altanka ogrodowa współgra stylistycznie z elewacją budynku).

Kupcie jedną z altan ogrodowych drewnianych, które dostępne są w sklepach online (www.produktyogrodowe.pl). Gotowe altany to zestawy do samodzielnego montażu. To będzie wasza baza, jak płótno dla malarza. Od teraz sięgajcie po każdy element nawiązujący stylistyką do śródziemnomorskiej architektury – to nie takie trudne. Altany ogrodowe uwielbiają wiszące kwiaty, zatem ceramiczne doniczki to must have. Jeśli macie trochę kamieni, spróbujcie zintegrować je z ażurową ścianką lub stworzyć murek wokół altany. Za kilka groszy więcej możecie nabyć gipsowe 3kolumienki, a na ich szczycie przymocować popiersia lub donice głowy. Altana ogrodowa przypominająca cesarską lożę? Proszę bardzo!

Altany ogrodowe w stylu skandynawskim
OK, teraz prędko przenieśmy się na drugi koniec Starego Kontynentu, by zaczerpnąć z architektury Skandynawii. Altana drewniana w tak zimnym miejscu? Nie ważna jest lokalizacja, lecz inspiracja, a czego jak czego, ale gustu i wyrazistości w architekturze krajobrazu nie można Skandynawom odmówić. Altana ogrodowa w tym stylu musi więc być skromna i oszczędna w wyrazie oraz kolorystyce. Trzeba nam zadbać o wyraźne, geometryczne linie oraz połączenie ze sobą różnych materiałów konstrukcyjnych. Dlatego najlepiej nada się gotowa altanka drewniana, do której dostawimy elementy kontrastujące, nawiązujące do modernizmu, przede wszystkim ze szkła oraz ze stali. Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia – mogą to być chłodne stalowe donice lub futurystyczne rzeźby, wiele ciekawych elementów wystroju altany ogrodowej możemy wykonać z recyklingu, w duchu iście północnym.

Altany ogrodowe w stylu country
Jeśli jednak marzy nam się sielanka, trzeba zadbać o to, by altana ogrodowa była przytulna i urocza. W tym celu możemy zastąpić naturalną barwę drewna altanki kolorem białym, popielatym lub beżowym. W tych ciepłych tonacjach powinny występować również elementy dekoracyjne, których musi być tutaj całe mrowie. Kolorowe lampki, ciepłe pledy i haftowane poduszki, by w altanie ogrodowej było przytulnie i komfortowo. Wybierzcie się koniecznie na sezonowe targi staroci, w poszukiwaniu mebli ogrodowych w staromodnej stylizacji. Dla jednych to zwykły grat, dla was może okazać się perełką altany ogrodowej. Renowacja starych mebli ogrodowych nie należy do specjalnie wymagających i niskim kosztem możemy stworzyć w ten sposób prawdziwie magiczny zakątek. Altany drewniane rustykalne pasują do wielu ogrodów i parków, zwłaszcza, gdy gospodarz to entuzjasta klasyki i elegancji.