Autor: Dopoznania.pl
9 października, 2020Porady

Armatura łazienkowa - czym jest i jakie są jej elementy?

Domowa łazienka to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu - zarówno rano, przygotowując się do wyjścia do pracy, jak i wieczorem, relaksując się w gorącej kąpieli. W związku z tym jej wyposażenie musi spełniać kilka podstawowych wymogów użyteczności, przy jednoczesnym nieskazitelnym wyglądzie. To sprawia, że urządzenie łazienki bywa dużym wyzwaniem. Różnorodność armatury łazienkowej może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto przemyśleć własne potrzeby i dopiero na ich podstawie wybierać konkretne elementy. Zastanawiasz się, co dokładnie wchodzi w skład armatury łazienkowej? Zobacz, do czego jest przeznaczona i w jakich modelach występuje.

Czym jest armatura łazienkowa?

W każdej łazience znajdziemy podstawowy zestaw wyposażenia, który jest niezbędny do codziennej higieny. Bez nich niemożliwe byłoby umycie dłoni, poranny szybki prysznic czy wieczorny relaks w wannie pełnej gorącej wody. Armatura łazienkowa z definicji obejmuje elementy wodno-kanalizacyjne stosowane w łazienkach i kuchniach. Wśród nich wyróżnia się m.in. umywalki, wanny, toalety czy bidety. 

Najczęściej jednak określenia armatura łazienkowa używa się względem baterii łazienkowych oraz kuchennych. Bez nich nie napełnisz wanny czy zlewu wodą, dlatego ich wybór powinien być jedną z najważniejszych decyzji w czasie remontu starej łazienki lub wyposażania nowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając wyposażenie łazienki?

Salony łazienek oferują różnorodny wybór elementów armatury. Warto jednak pamiętać o podstawowym kryterium ich wyboru, czyli użyteczności. Decydując się na konkretny model wanny czy baterii do natrysku upewnij się, że sprawdzi się on w Twojej łazience. Dopasuj je do posiadanego metrażu oraz jego użytkowników, a już po kilku dniach użytkowania przekonasz się, że dokonałeś dobrego wyboru.

Praktyczność armatury powinna iść w parze z jej wyglądem. Aby łazienka wyglądała spójnie, warto zadbać o to, by jej poszczególne elementy ze sobą współgrały. Postaw na dopasowane do siebie kolory oraz jednolite modele. Armatura łazienkowa na Prima-lazienki.pl sprawdzi się w łazience o każdym stylu. Ten sklep internetowy to miejsce, w którym znajdziesz wyposażenie do całej łazienki i gotowe zestawy np. prysznicowe, co pozwoli Ci na zakup dobranych elementów bez zbędnego szukania i dopasowywania ich do siebie.

Baterie łazienkowe - najczęściej używane elementy armatury

Wyposażenie łazienek nie powinno ograniczać się wyłącznie do wyboru pięknej ceramiki czy płytek na ścianach. Niemałą rolę odgrywają baterie łazienkowe, które dopełniają jej wnętrze. Wystarczy, że wybierzesz coś z delikatnej klasyki, a otrzymasz stonowane wnętrze. Jeśli jednak zależy Ci na nietypowej i oryginalnej łazience, postaw na baterie o niebanalnym designu. W sprzedaży znajdziesz baterie łazienkowe stojące w stylu retro czy vintage lub te o ciekawych kolorach, np. różowego złota. Pamiętaj, że mogą przybierać formę baterii klasycznych ściennych, podtynkowych, stojących na umywalce lub stojących podłogowych. 

Różnorodne baterie umywalkowe znajdziesz w modelach stojących na umywalce niskich i wysokich, ściennych klasycznych lub podtynkowych oraz w formie baterii wolnostojących. Sprawdź, która z nich może pojawić się w Twojej łazience i wybierz tę, która wpasuje się w nią nie tylko pod kątem wielkości, ale także wyglądu.

Rozejrzyj się za inspiracjami do wnętrza łazienek i dopasuj je pod swoje preferencje. Możesz połączyć np. klasyczną wannę z nietypową, przyciągającą wzrok baterią wolnostojącą, a wnętrze Twojej łazienki nabierze niespotykanej elegancji. Wśród baterii do wanny znajdziesz również zestawy 3 lub 4 otworowe, które doskonale wpasują się w łazienkę o nowoczesnym wystroju.

Wyposażenie kabiny prysznicowej w odpowiednią baterię jest kluczem do komfortowej kąpieli. Nie będzie ona przecież możliwa, jeżeli nie uda się ustawić odpowiedniej temperatury. Wybierz baterię prysznicową termostatyczną, a zyskasz pewność, że szybki prysznic zawsze będzie wyjątkową przyjemnością.