Autor: Dopoznania.pl
5 lipca, 2021Porady

Blaty kuchenne z kamienia - który wybrać? Blat z konglomeratu kwarcowego (kwarcogranitu) czy blat granitowy?

Kuchnia jako „serce domu” to także najbardziej strategiczne miejsce w naszym domu, szczególnie jeśli lubimy gotować i spędzać czas na przygotowaniu posiłków. Te czynności wykonuje się szybciej przy dobrze zorganizowanej kuchni, w której jednym z najważniejszych elementów jest blat.

Jak wybrać najlepszy blat?

Najbardziej funkcjonalna oraz świetnie zaaranżowana przestrzeń kuchni nie obejdzie się bez mebli, oraz blatu kuchennego wykonanych na wymiar. Takie rozwiązanie, choć nie należy do najtańszych, daje szanse wykorzystania miejsca oraz zaplanowania kuchni w sposób przemyślany. Wybierając blat, zazwyczaj skupiamy się na kolorystyce, która musi pasować do frontów mebli, lecz to nie jedyny aspekt, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Nie bez znaczenia jest jego grubość oraz kształt. W przypadku większych kuchni możemy zaplanować dodatkową wyspę lub blat w kształcie litery L, lub C. Gdy jednak mamy ograniczoną przestrzeń, blat kuchenny może zastąpić nam również stół.

Bez względu na to, jakie i ile funkcji ma pełnić blat - jedną z najważniejszych kwestii przed jego wyborem jest określenie, z czego na zostać wykonany - gdyż właśnie od materiału zależy jego praktyczność, wytrzymałość oraz estetyka wykonania.

Blat kuchenny z kamienia.

Wybierając blat kuchenny, warto postawić na kamień. Wyjątkowe właściwości materiałów kamiennych sprawiają, że blat z granitu bądź kwarcogranitu jest dużo bardziej wytrzymały niż ten wykonany z drewna, płyt laminowanych czy szkła. Przewaga kamieni nad innymi materiałami wiąże się także z ich użytecznością, a utrzymanie czystości jest mało wymagające (wystarczy ciepła woda i mydło). Blaty kuchenne z kamienia odporne są także na zaplamienie, co jest szczególnie ważne, jeśli dużo czasu spędzacie na gotowaniu. Ponieważ w kuchni często mamy do czynienia z wilgocią, parą wodną czy gorącą temperaturą - materiał z którego zostanie wykonany blat, musi być wytrzymały. Niewątpliwie blaty z kamienia wyróżniają się na tle konkurencji, dając możliwość cieszenia się ich nienagannym wyglądem przez wiele lat od zakupu. To jedna z wielkich zalet tego rodzaju blatów, gdyż najczęściej kuchnia, tak samo jak łazienka to najdroższe pomieszczenie w naszym domu, których nie chcemy zbyt szybko remontować.

Blat kwarcogranitowy czy granitowy?

Jeśli przekonaliśmy Was, że blat wykonany z kamienia to doskonały pomysł, wciąż musicie podjąć jedną z decyzji – konglomerat kwarcowy (kwarcogranit) czy granit? Oba kamienie mogą zdobić blaty kuchenne i łazienkowe, a także schody i posadzki w naszym domu - oba cechuje duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jedną z różnic jest wrażliwość na wysoką temperaturę - wybierając blat z kwarcogranitu musimy pamiętać, aby nie kłaść na niego ekstremalnie rozgrzanych naczyń i patelni np. bezpośrednio z piekarnika. Z tego powodu zazwyczaj do kuchni profesjonalnych, zaleca się wybór blatu z granitu. Jednak w naszych codziennych, bardziej amatorskich kuchniach ta ostrożność zazwyczaj wchodzi nam w krew i tu wybór blatu z kwarcogranitu nie powinien stanowić problemu. Blat wykonany z konglomeratu kwarcowego daje także więcej możliwości uzyskania oryginalnych kolorów oraz wzorów imitujących beton, czy marmur. To propozycja dla osób, które szukają bardziej wysublimowanych elementów kuchni, co także ma przełożenie na cenę blatu.

Blaty kuchenne z kamienia - gdzie kupić?

Tej z pewnością warto szukać u producentów blatów i mebli na wymiar, gdyż to od ich solidności może zależeć funkcjonalność oraz wytrzymałość waszej kuchni. To także producent powinien zadbać o niezbędne przycięcie blatu pod zlewozmywak, baterię czy płytę grzewczą, a także nienagannie wypolerować krawędzie blatu. Warto przed zakupem zobaczyć jak prezentuje się blat lub skorzystać ze wzornika, który powinien być zawsze w wyposażeniu każdej firmy kamieniarskiej. Nie bez znaczenia są także opinie innych kupujących oraz doświadczenie, którym może pochwalić się firma. My szczególnie chcemy polecić firmę MASTERSTONE, której blaty, posadzki oraz schody od wielu lat plasują się w czołówce najbardziej cenionych firm kamieniarskich w Bielsku-Białej i okolicach.