Autor: Dopoznania.pl
23 grudnia, 2021Porady

Brzydki zapach w kuchni? Zadbaj o odpowiednią wentylację!

Okapy kuchenne to najskuteczniejsze urządzenia, które pomogą Ci pozbyć się brzydkiego zapachu z kuchni. Jeśli przebywasz w niej często, lubisz gotować, ale chcesz się pozbyć nieprzyjemnych zapachów, koniecznie sprawdź dostępne rodzaje okapów kuchennych i wybierz model dopasowany do twoich potrzeb. 

Okap kuchenny — niezastąpiony w walce z brzydkimi zapachami w kuchni

Pochłaniacz kuchenny to urządzenie absolutnie niezbędne, jeśli uwielbiasz gotować i przebywasz w kuchni przez długie godziny. Okapy teleskopowe, podszafkowe, wyspowe czy przyścienne to urządzenia, które pomogą utrzymać przestrzeń w należytym porządku. Przede wszystkim okapy podszafkowe oraz inne pozwalają poradzić sobie z oparami, które powstają w wyniku podwyższenia temperatury i poziomu wilgotności podczas gotowania. Jeśli nie zostaną one błyskawicznie pochłonięte przez okap kuchenny podszafkowy czy wyspowy, osadzą się na meblach, ścianach i znajdujących się w kuchni sprzęcie. Z pewnością nie chcesz takich zanieczyszczeń w twojej kuchni, które jeszcze trudno jest usunąć. Wybór okapu kuchennego jest ważny także ze względu na przeciwdziałanie rozwoju pleśni i grzybów. To one w połączeniu z oparami odpowiadają za brzydki zapach panujący czasem w kuchni. Dobrze dobrany okap kominowy, wyspowy czy podszafkowy zapobiegnie nagromadzeniu się trudnych do usunięcia nieczystości, czym zminimalizuje czas Twojej pracy porządkowej.

Okap podszafkowy czy okap teleskopowy?

Rodzaj okapu powinien być dostosowany przede wszystkim do specyfiki twojej kuchni. W przypadku małych kuchni, najczęściej znajdujących się w mieszkaniach, najlepszym rozwiązaniem są okapy podszafkowe, które montuje się pod szafką znajdującą się bezpośrednio nad płytką gazową lub elektryczną. Przy bardzo małym metrażu ciekawym rozwiązaniem może się okazać także okap teleskopowy, który również jest ukryty pod szafką, ale w momencie jego wykorzystywania, wysuwa się spod niej specjalny panel. W nowoczesnych mieszkaniach popularność zyskują okapy blatowe ukryte bezpośrednio obok płyty grzewczej. W większych mieszkaniach i domach dominują przede wszystkim okapy sufitowe czy okapy kominowe. Osobną kategorię, do szczególnie zorganizowanej kuchni, stanowi okap wyspowy. Wybór jest naprawdę duży, sprawdź np.: https://solgaz.eu/okapy/

Okapy kuchenne — na jakie rozwiązania zwrócić uwagę? 

Przy wyborze okapów kuchennych należy zwrócić przede wszystkim na ich wydajność. Dopasowana ona powinna być do wielkości pomieszczenia. Najbardziej wydajne okapy filtrują nawet do 800 m3 powietrza na godzinę. Z pewnością dzisiaj istotnym kryterium wyboru powinna być także klasa energetyczna, optymalne rozwiązanie to klasa A++, która zapewni wydajną pracę przy niskim zużyciu energii elektrycznej. Z pewnością warto także spojrzeć na głośność pracy urządzenia. Cichą pracę gwarantują urządzenia o maksymalnym natężeniu dźwięku do 65 dB. Plusem będzie także sterowanie sensorowe z łatwym dostępem do wszystkich funkcji. Łatwy do utrzymania w czystości panel także działa na korzyść konkretnego modelu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem stosowanym w inteligentnych okapach jest automatyczne uruchomienie, kiedy urządzenie wykryje zmianę w temperaturze czy wilgotności. W takim przypadku wyłączy się ono także samodzielnie w momencie zakończenia prac kuchennych. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia, które mogą pracować jako wyciąg, jak i pochłaniacz. 

Plusem okapu z pewnością będzie minimalistyczny i elegancki design dopasowany do nowoczesnej, jak i klasycznej kuchni.