Autor: Dopoznania.pl
11 czerwca, 2021Porady

Dom parterowy - jak wybrać idealny projekt?

Dom parterowy to budynek, w którym wszystkie wnętrza zostały rozplanowane na poziomie wyłącznie jednej kondygnacji. Mimo że taki wybór wymaga z reguły nieco większej działki niż zabudowa piętrowa - projekt musi przecież nadal pomieścić wszystkie niezbędne pomieszczenia - z roku na rok zyskuje na popularności. Podobnie jak inne architektoniczne rozwiązania, także i ta opcja ma swoje wady i zalety. O czym warto wiedzieć przed dokonaniem ostatecznego wyboru? Jak wybrać odpowiedni projekt? Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim?

1. Dom parterowy - co go wyróżnia?

2. Potencjał domów parterowych

3. Wady i zalety

4. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Najczęściej dom parterowy pozwala uzyskać około 100 - 150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Można jednak zdecydować się zarówno na mniejsze, jak i bardziej przestronne budynki.

Dom parterowy - co go wyróżnia?

Bryły domów parterowych doskonale wpisują się w wymogi stawiane zabudowie jednorodzinnej. Pod względem technicznym nie trzeba planować tu schodów, a konstrukcja dachu opiera się na jednym stropie. Przy prostych bryłach unika się mostków termicznych odpowiedzialnych za utratę ciepła. Trzeba jednak pamiętać o tym, że domy parterowe wymagają większej działki niż budynek piętrowy lub z poddaszem o takim samym metrażu. Rozkład nadal powinien uwzględniać podział przestrzeni na strefę dzienną i nocną, co wymaga sięgnięcia po różne rozwiązania.

Domy parterowe występują w wielu wariantach stylistycznych. Kategoria ta obejmuje bryły nowoczesne, rustykalne, z dachem płaskim lub dwuspadowym, połączone z garażem bądź odrębne. Ta różnorodność sprawia, że każda rodzina jest w stanie wybrać propozycję idealną dla siebie.

Potencjał domów parterowych

Wiele osób uważa, że domy parterowe cechuje znacznie większy potencjał niż ich piętrowe odpowiedniki. To nie do końca prawda, jednak wypada zgodzić się z tezą, że takie budowle mają jeden wyróżnik, który trudno odtworzyć przy innym typie konstrukcji. Mianowicie, znacznie łatwiej wkomponować bryłę w otoczenie i uzyskać wrażenie jedności z ogrodem, kreując płynne przejścia pomiędzy tym, co w środku, a tym, co na zewnątrz. Aranżacja zrasta się z krajobrazem, co tworzy wyjątkową oprawę. Każda część domu: od salonu po sypialnię może być bezpośrednio związana z ogrodem.

Wady i zalety

Wśród zalet domów parterowych często wymienia się brak schodów przekładający się na lepszą komunikację pomiędzy domownikami. Usunięcie przeszkód i barier architektonicznych sprawia, że takie projekty są szczególnie chętnie wybierane przez rodziny z małymi dziećmi, starszymi lub niepełnosprawnymi ruchowo osobami. Poruszający się o kulach czy na wózkach inwalidzkich bez problemu mogą przechodzić z pomieszczenia do pomieszczenia, a młodzi rodzice nie obawiają się, że malec spadnie ze schodów lub przedostanie się przez barierki. Łatwiej także porozumieć się, gdy ludzie nie mijają się na kilku poziomach.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie zwiększa obszar, jaki dom zajmuje na działce. Często powierzchnia ta wzrasta nawet dwukrotnie. W przypadku wąskiej lub niewielkiej posesji może to stanowić poważne utrudnienie. Tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się też na parcelach o nietypowym kształcie i dużym spadku. W planowaniu aranżacji problematyczne mogą być pomieszczenia centralne, wymagające stosowania półścianek, przeszkleń i świetlików dachowych. Warto zadbać także o kwestie prywatności domowników.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę, chcąc wybudować dom parterowy? Przede wszystkim zweryfikować trzeba:

  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy,
  • wymiary działki i możliwość usytuowania na niej domu,
  • potrzeby domowników w zakresie funkcjonalności i bryły domu.

Analiza powinna dotyczyć nie tylko bieżących potrzeb, ale także przyszłych. Niektórzy rozwiązują swoje dylematy, wybierając projekt z możliwością rozbudowy w poziomie lub opcją zaadaptowania poddasza.