Autor: Dopoznania.pl
4 czerwca, 2021Porady

Jak powstaje i do czego jest potrzebna płyta fundamentowa?

Przystępując do budowy domu często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile nowych problemów będziemy musieli rozwiązać. Nauczymy się także szeregu nowych pojęć takich jak zbrojenia, szalunki czy płyta fundamentowa. Miesiące, które poświęcimy na nadzorowanie budowy domu, zaowocuje pięknym miejscem, gdzie będziemy się czuli naprawdę doskonale. Płyta fundamentowa pod nasz wymarzony dom mysi być wykonana z dużą precyzją w oparciu o podział prac na kilkanaście bardzo ważnych i nierozłącznych etapów.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Płyta fundamentowa co warto o niej wiedzieć
  • Płyta fundamentowa i jej funkcje

Projekt naszego wymarzonego domu, tworzony przez architekta, powstaje w oparciu o bardzo wiele czynników. Niebagatelnie dużą role w powstawaniu projektu odgrywa ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu, na którym powstanie dom, wielkość samego budynku oraz jego rozkład i funkcje użytkowe. Równie ważny jest opis techniczny projektu.  

Płyta fundamentowa- dlaczego jest tak ważna i co trzeba o niej wiedzieć?

Płyta fundamentowa to podstawa pod nasz dom, mówiąc prostym językiem. Jednak nim płyta fundamentowa powstanie ekipa budowlana przeprowadza inne ważne prace, takie jak wykop pod płytę fundamentową. Nim płyta fundamentowa powstanie ekipa budowlana montuje elementy drenażu, który ma odprowadzać wody gruntowe.  Oprócz tego w narożnikach budynku wykonywane są tak zwane studzienki rewizyjne. Następnie wcześniej wykonany wykop pod płytę fundamentową jest wypełniany odpowiednim materiałem zasypowym. Tak zwana podsypka jest po wyłożeniu zagęszczana w sposób mechaniczny. Daje to gwarancję stabilności podłoża pod płytę fundamentową. Kolejnym etapem jest wyłożenie gotowych elementów brzegowych. Systemy brzegowe izolują termicznie brzegi płyty fundamentowej. Chronią płytę fundamentów przed nadmiernym ulatywaniem ciepła. Poza tym są rodzajem szalunku w momencie wypełniania płyty mieszanką betonową.  Co ciekawe systemowe elementy brzegowe łączone są ze sobą specjalnymi płytkami kolczastymi i specjalistycznymi grzebieniami. Dzięki temu wszystkie elementy krawędziowe płyty fundamentowej zostają ze sobą szybko połączone.  W dalszej kolejności następuje uszczelnienie elementów brzegowych. W dalszej kolejności po rozstawieniu elementów krawędziowych, zostaje utworzony obrys fundamentu pod budowany dom. Specjalistyczne kształtki brzegowe, używane w budownictwie, ułatwiają dokładny montaż narożników płyty fundamentowej. Następnie wyznaczane są miejsca pod przepusty płycie fundamentowej. Po pracach polegających na rozkładaniu, łączeniu i uszczelnianiu elementów brzegowych, ekipa budowlana przystępuje do wyznaczenia punktów instalacji wodno-kanalizacyjnych według profesjonalnie przygotowanego projektu. Następnie również według projektu układana jest izolacja termiczna w płycie fundamentowej . W dalszej kolejności montowane są zbrojenia. Kolejnymi etapami są rozkładanie elementów grzewczych. Następnie należy sprawdzić czy wszystkie elementy instalacji są szczelne.

Płyta fundamentowa- to podstawa Twojego domu

Jak już napisaliśmy wcześniej na płytę fundamentowa składa się szereg elementów. Końcowym etapem jest zalewanie betonem. Mieszanka betonowa jest wylewana w niecce płyty fundamentowej. Na koniec następuje zagęszczanie oraz wyrównywanie płyty fundamentowej.  Postronnym związaniu się betonu następuje wyrównanie płyty fundamentowej. Na czas wiązania betonu płyta fundamentowa mus zostać zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych. Jak widać powstawanie płyty fundamentowej wymaga systematycznej pracy ekipy budowlanej. Równie ważna jest praca architekta, który przygotowuje cały projekt wraz z odpowiednią dokumentacją.