Autor: Dopoznania.pl
22 października, 2022Porady

Jak rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło w domu?

W nowym budownictwie coraz częściej stosowana jest roleta zewnętrzna. Co więcej, interesują się nią również właściciele starszych budynków. Jej uniwersalność pozwala na zastosowanie w każdej nieruchomości jako skuteczne osłony okienne. Czy wiesz, że rolety zewnętrzne mogą obniżyć Twoje rachunki za ogrzewanie? Jeśli chcesz wiedzieć, jak rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło w domu, zapraszamy do lektury.

Rolety zewnętrzne - rozwiązanie o wielu zastosowaniach

Rolety zewnętrzne zyskują coraz większe zainteresowanie zarówno w nowym budownictwie, jak i w budynkach już istniejących. Odpowiada za to przede wszystkim wysoka funkcjonalność. Rolety skutecznie chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia, szczególnie gdy w budynku zastosowane są duże przeszklenia. To właśnie one są w dużej mierze odpowiedzialne za wysoką temperaturę we wnętrzu. Mało kto jednak wie, że rolety zewnętrzne mają jeszcze inną funkcję, która przydaje się przede wszystkim jesienią i zimą. Chodzi oczywiście o zdolność do zatrzymywania ciepła w domu. Warto wiedzieć, że nieszczelne okna powodują utratę nawet 20% ciepła z wnętrza. Co ciekawe, nawet szczelne okna powodują straty ciepła. Rozwiązaniem, które radzi sobie z tym problemem, są rolety zewnętrzne. Osłony montowane na zewnątrz nie tylko wpływają na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu, ale co za tym idzie, mają bezpośredni wpływ na samopoczucie mieszkańców poprzez stworzenie przyjaznego mikroklimatu, w którym można odpocząć i zrelaksować się. Rolety zewnętrzne to rozwiązanie o wielu zaletach i korzyściach, a największą jest możliwość zatrzymania ciepła we wnętrzu. 

Jak rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło w domu?

Istnieją dwa główne powody, dla których rolety zewnętrzne niwelują straty ciepła. Po pierwsze, jeśli roleta jest opuszczona, szczelny pancerz rolety nie daje możliwości wnikania zimnego powietrza z zewnątrz. Niska temperatura nie jest więc żadnym problemem, gdyż roleta nie wpuści chłodu do środka. Po drugie, ciepłe powietrze, które wychodzi z okien na zewnątrz, zatrzymuje się przed pancerzem rolety. To sprawia, że tworzy się idealna izolacja o pełnej skuteczności. Połączenie ze sobą tych dwóch możliwości sprawia, że możesz całkiem sporo oszczędzić na ogrzewaniu zimą i na działaniu klimatyzacji latem. Tym, co przeszkadza w zachowaniu pełnej sprawności rolet zewnętrznych, są tzw. mostki termiczne. Im większe mostki termiczne, tym większe są straty ciepła. Aby ich uniknąć, konieczny jest profesjonalny montaż zarówno rolety, jak i samej stolarki okiennej.

Jakie zalety posiadają rolety zewnętrzne?

Oprócz wymienionych wyżej niezaprzeczalnych zalet, zastosowanie rolet zewnętrznych daje całe mnóstwo dodatkowych korzyści. Na uwagę zasługuje ich nowoczesny design, który sprawia, że każda stylizacja budynku nabiera nowego smaku. Poza tym, rolety zewnętrzne pozwalają na maksymalne zaciemnienie pomieszczenia. Jest to funkcja, która przyda się latem, ale także o innych porach roku. Rolety zewnętrzne okienne pozwalają na stworzenie prywatności, co pozwala na pełen komfort mieszkańców. Co więcej, wiele rolet dostępnych na rynku to modele antywłamaniowe, które skutecznie utrudniają potencjalnym włamywaczom wtargnięcie do domu. Nawet jeśli roleta nie jest antywłamaniowa, z pewnością będzie stanowiła barierę dla złodzieja, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Czy warto stosować rolety zewnętrzne?

Odpowiedź na to pytanie jest właściwie jasna. Roleta zewnętrzna jest doskonałym sposobem, aby zredukować straty ciepła w mieszkaniu czy w domu, zwłaszcza w przypadku okien starszej generacji. Aby zredukować straty ciepła, wystarczy opuścić pancerz rolety, który skutecznie zatrzyma ciepłe powietrze w środku, a zimne na zewnątrz za pomocą tak zwanej poduszki nieruchomego powietrza. Rolety zewnętrzne mają znaczenie także estetyczne, gdyż istnieje możliwość wyboru dowolnej kolorystyki, która będzie idealnie dopasowana do elewacji. Zastosowanie rolet zewnętrznych to ogromna oszczędność ciepła, co przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie i klimatyzację. Zewnętrzne rolety okienne nie zajmują miejsca wewnątrz pokoju, a są bardzo skuteczne i funkcjonalne. Podkreślają wyjątkowość elewacji i wykończenia każdej budowli, tworząc spójną, harmonijną całość. Są także łatwe do utrzymania w czystości, a ich żywotność jest naprawdę imponująca.

Co zrobić, by rolety zewnętrzne zatrzymywały ciepło we wnętrzu?

Aby rolety zewnętrzne mogły spełnić swoją rolę w 100%, konieczne jest wykonanie trzech kroków. Po pierwsze, należy wybrać dobrej jakości stolarki okiennej o najwyższym możliwym stopniu szczelności. Ważny jest także sam montaż. Nieprawidłowy, spowoduje tzw. mostki termiczne, które uniemożliwią zatrzymanie ciepła w domu. Montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, nie warto w tej kwestii oszczędzać. Kiedy szczelne okna są już prawidłowo zamontowane, przychodzi czas na zastosowanie rolety zewnętrznej. Połączenie tych trzech kroków pozwoli na pełną skuteczność. Rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło, jeśli tylko zostaną prawidłowo zastosowane.