Autor: Dopoznania.pl
15 kwietnia, 2021Porady

Jak wybrać lampę wiszącą do salonu i sypialni?

Oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów aranżacji wnętrz. To ono odpowiada za klimat panujący w pomieszczeniu, podkreśla charakter wystroju, ale przez wszystkim pełni funkcję praktyczną. Wśród najbardziej uniwersalnych rozwiązań nieustannie królują lampy wiszące, mimo że sporą popularnością cieszą się oprawy punktowe i strefowe. Podpowiadamy więc, jak wybrać najlepsze oświetlenie sufitowe.

Lampy wiszące do sypialni

Sypialnia jest specyficznym miejscem w całym domu, gdyż musi stwarzać odpowiednie warunki do wypoczynku. Pomieszczenie to powinno być urządzone w sposób odpowiadający indywidualnym potrzebom, gdyż raczej nie pełni funkcji reprezentatywnej w mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że panujący tam wystrój nie może być zgodny z obowiązującymi trendami. Warto to uwzględnić podczas wyboru lampy wiszącej do sypialni, gdyż zazwyczaj to ona jest najbardziej widocznym elementem dekoracyjnym. Oświetlenie powinno jednak spełniać określone standardy, aby było funkcjonalne i stwarzało komfortowe warunki do zrelaksowania się. Jakie lampy wiszące będą w tym przypadku odpowiednie?

  • żyrandole z klasycznym abażurem, który przepuszcza delikatne światło,
  • oprawy wyposażone w kilka żarówek, które można włączyć równocześnie lub niezależnie od siebie,
  • lampy wiszące skierowane kloszem do góry, dzięki czemu nie emitują oślepiającego światła.

Jeżeli chodzi o wygląd oprawy, wszystko zależy od stylu aranżacji sypialni. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są klasyczne żyrandole wyposażone w kilka źródeł światła lub minimalistyczne lampy o prostej formie.

Lampy wiszące do salonu

W większości domów salon pełni funkcję reprezentatywną i wypoczynkową, dlatego musi być urządzony modnie i komfortowo. Zazwyczaj jest to największe pomieszczenie w całym domu więc musi być dobrze oświetlone. Trzeba mieć świadomość, że jedna lampa wisząca może nie wystarczyć, dlatego oprócz głównego źródła światła, warto się zdecydować też na dodatkowe. Do tego celu sprawdzą się kinkiety ścienne i lampy stojące umieszczone w wybranych strefach pomieszczenia. Jak jednak wybrać najlepszą oprawę wiszącą?

  • w eleganckich salonach oraz tych urządzonych w stylu glamour, sprawdzi się ozdobny żyrandol z kryształkami, zawieszony w centralnym położeniu,
  • lampa wisząca do dużego salonu powinna emitować rozproszone światło, dlatego nie zawsze dobrym pomysłem będą modele z osłoniętym abażurem,
  • w salonie sprawdzą się lampy wiszące na stelażu wyposażonym w kilka niezależnych opraw.

Cenną wskazówką jest to, że im wyżej zawiesisz żyrandol, tym większą powierzchnię oświetli. Ponadto decydując się na lampę wiszącą z kryształkami, stworzysz ciekawy efekt świetlnych dekoracji.

Lampy wiszące do jadalni

Jadalnia jest pomieszczeniem, które służy głównie do spożywania posiłków i okazyjnego przyjmowania gości. Wybierając oświetlenie powinieneś się więc skupić na jego wymiarze praktycznym i uwzględniać wielkość stołu oraz kształt stołu jadalnianego. Jakie w tym przypadku masz rozwiązania do wykorzystania?

  • zamiast wysoko zawieszonego, rozłożystego żyrandolu, zdecyduj się na tuby sufitowe złożone z kilku elementów,
  • staraj się zamontować oprawę w odpowiedniej wysokości, aby nie przeszkadzała podczas korzystania ze stołu,
  • dobrym rozwiązaniem będą oprawy wiszące na poziomym stelażu, zwłaszcza gdy jesteś posiadaczem długiego stołu,
  • przy meblach z okrągłym blatem lepiej sprawdzi się klasyczny żyrandol zamontowany w centralnym punkcie.

Lampy wiszące do jadalni dobieraj tak, aby pasowały do pozostałego wyposażenia. W przypadku takich pomieszczeń zalecana jest spójna aranżacja, dlatego zrezygnuj z doboru dostatków na zasadzie kontrastu.