Autor: Dopoznania.pl
14 czerwca, 2022Porady

Jak wymusić szybszy obieg ciepłej wody w domu?

Jak wymusić szybszy obieg ciepłej wody w domu? Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania, już teraz sprawdź nasze polecenie. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym wpisie. 

W jaki sposób można wymusić szybszy obieg ciepłej wody w domu? Najlepszym rozwiązaniem są pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne. Czym różnią się między sobą wspomniane pompy? Gdzie dokładnie znajdą zastosowanie? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem.  

Czym są pompy obiegowe?

Dostępne w ofercie na stronie https://www.dostudni.pl/pompy-obiegowe,c85.html pompy obiegowe to rozwiązania, które stosuje się w zamkniętym układzie z zimną albo gorącą wodą. Zadaniem pompy obiegowej jest przede wszystkim wymuszenie obiegu. A zatem mechanizmy tego rodzaju znajdziesz w instalacjach ogrzewania centralnego, klimatyzacjach, instalacjach ciepłej wody użytkowej, układach wentylacyjnych czy różnego rodzaju systemach grzewczych.

Warto wiedzieć, że pompa obiegowa przystosowana jest do pracy w relatywnie dużych temperaturach. Z reguły maksymalna temperatura może wynosić 125 stopni Celsjusza. Doskonale radzą sobie także w trudniejszych warunkach. Pompa obiegowa ma wiele zalet. Do plusów zalicza się między innymi prosty montaż, wygodną obsługę, gwarancję bezpieczeństwa oraz cichą i energooszczędną eksploatację. Ponadto takie pompy dobiegowe przeznaczone są do ciągłej pracy. 

Pompa obiegowa doskonale sprawdzi się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także obiektach publicznej użyteczności oraz różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Standardowe rozwiązanie składa się między innymi ze specjalnego wirnika, którego zadaniem jest zwiększenie momentu pędu podczas tłoczenia wody. Chodzi o to, aby woda równomiernie docierała do każdego wymiennika w danej nieruchomości. Jeśli zależy Ci na tym, aby podnieść efektywność oraz sprawność całej instalacji grzewczej, gwarantujemy, że pompa obiegowa będzie dla Ciebie świetną opcją.

Na rynku, poza pompami obiegowymi, dostępne są również pompy cyrkulacyjne. Między sobą różnią się przede wszystkim tym, że pompę cyrkulacyjną wykorzystuje się w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Natomiast pompa obiegowa znajdzie zastosowanie w systemie centralnego ogrzewania. Więcej informacji na temat pomp cyrkulacyjnych znajdziesz w dalszej części niniejszego artykułu.

Do czego służy pompa cyrkulacyjna?

Obok pomp obiegowych na rynku znajdziesz również pompy cyrkulacyjne. To rozwiązania, które służą do tłoczenia wody w instalacjach będących odpowiedzialnymi za przygotowanie użytkowej ciepłej wody. Głównym zadaniem pompy cyrkulacyjnej jest przede wszystkim utrzymywanie stałej temperatury oraz ciśnienia w każdym punkcie systemu. A zatem, dzięki pompie cyrkulacyjnej woda przez cały czas będzie krążyć w instalacji. Tym samym ciepła woda będzie dostępna tuż po okręceniu kranu, bez względu na to, ile mamy miejsc poboru tego medium. Do zalet pomp cyrkulacyjnych zalicza się głównie ekonomiczność oraz fakt, że jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. 

Gdzie właściwie wykorzystuje się pompy cyrkulacyjne? Głównie tam, gdzie wymagany jest stały dostęp do wody ciepłej. A zatem pompa cyrkulacyjna będzie optymalnym rozwiązaniem zarówno dla budynków jedno- czy wielorodzinnych, jak i gospodarstw rolnych, obiektów przemysłowych czy różnego rodzaju przestrzeni publicznej użyteczności. 

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp cyrkulacyjnych. Znajdziesz między innymi warianty jednofazowe, trójfazowe, bezobsługowe, monoblokowe oraz elektronicznie sterowane. Wybierając pompę obiegową, warto upewnić się, że korpus pompy wykonany jest z dobrych materiałów, a cały sprzęt pozwoli uzyskać niskie zużycie energii.