Autor: Dopoznania.pl
14 kwietnia, 2021Porady

Multiroom – co to jest i jak podłączyć tę usługę?

Masz już dość ciągłych kłótni o pilota? Chcesz oglądać ulubiony serial, a Twoja druga połówka długo wyczekiwany film? A może dzieci cały czas oblegają telewizor, oglądając bajki? Jeśli tak, koniecznie powinieneś przemyśleć zakup usługi multiroom umożliwiającej oglądanie telewizji na kilku urządzeniach jednocześnie.

Co to jest multiroom?

Multiroom to system, dzięki któremu możesz oglądać telewizję na kilku urządzeniach jednocześnie. Pozwala on na podłączenie do anteny telewizyjnej lub satelitarnej kilku odbiorników, dzięki czemu w każdym pokoju domownicy mogą oglądać swoje ulubione programy. Multiroom ma ponadto dwie istotne zalety. Po pierwsze – do jego instalacji potrzebna jest tylko jedna antena, a po drugie – dzięki stworzeniu jednej dużej sieci punktów odbioru znacznie obniżają się koszty związane z odbiorem wielu kanałów.

Jak działa system multiroom?

System multiroom składa się z jednostki centralnej (multiswitch), którą umieszczamy w dowolnym pomieszczeniu, oraz sieci telewizyjnej. Podczas oglądania telewizji sygnał dostarczany jest z anteny do jednostki centralnej, gdzie następuje jego swego rodzaju „obróbka”. Następnie multiswitch wysyła sygnał do poszczególnych gniazd antenowych RTV/SAT znajdujących się w pokojach. Ciekawostką jest fakt, że multiswitch można połączyć także z innymi urządzeniami, na przykład odtwarzaczem DVD. Dzięki temu w łatwy sposób zyskujemy możliwość odtwarzania filmów zapisanych na innych nośnikach.

Multiroom i telewizja przez Internet od INEA

Opcję multiroom znajdziesz w ofercie wielu dostawców telewizyjnych. Jednak, która z nich jest najlepsza? Najciekawszą propozycją wydaje się multiroom i telewizja przez Internet od firmy INEA. Telewizja światłowodowa HIWAY pozwala na wybór paczek tematycznych kanałów telewizyjnych na wybrany okres. Wystarczy wybrać prędkość Internetu światłowodowego oraz paczkę START, a kolejne możesz dodawać i odejmować z pełną swobodą.

Telewizja przez Internet HIWAY dostępna jest po podłączeniu bezprzewodowego dekodera, który wyposażony jest w szereg nowoczesnych funkcji, takich jak wypożyczalnia filmów online (VOD), która pozwala na oglądanie programów dostępnych w bogatej bibliotece. Ponadto dekoder ma opcję przewijania programów oraz włączania ich od początku, na przykład jeśli spóźniłeś się na film, na który czekałeś od dłuższego czasu. Dekoder HIWAY wyposażony jest także w nagrywarkę. Telewizja przez Internet daje możliwość oglądania kanałów liniowych oraz filmów na YouTube w najwyższej jakości 4K.

Jak podłączyć usługę multiroom?

Po zamówieniu usługi u dostawcy INEA wystarczy jedynie podłączyć multiroom. Jest to bardzo proste. Jeśli masz dekoder bezprzewodowy, należy tylko podłączyć nowy sprzęt do sieci światłowodowej przez Wi-Fi, a następnie podpiąć go do telewizora przy użyciu kabla HDMI. W usłudze multiroom od INEA możliwe jest jednoczesne oglądanie kanałów nawet na pięciu różnych telewizorach. Dekodery bezprzewodowe umożliwiają odbieranie telewizji wyłącznie przez Internet. Bez zbędnych kabli antenowych.