Autor: Dopoznania.pl
21 września, 2022Porady

Niewymagające kwiaty doniczkowe - co warto wybrać?

Jeśli marzysz o tym, aby udekorować swoją przestrzeń domową kwiatami lub ozdobnymi roślinami, ale kompletnie nie masz do tego ręki, lub po prostu jesteś bardzo zapracowaną osobą, warto postawić na łatwe w utrzymaniu i niewymagające kwiaty doniczkowe. Wybieraj takie rośliny, które nie potrzebują zbyt częstego podlewania, nawożenia oraz licznych, skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy utrzymaniu niewymagających roślin i jakie gatunki sprawdzą się najlepiej!

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych – na co zwrócić uwagę?

Nawet mało wymagające w utrzymaniu kwiaty doniczkowe potrzebują minimum Twojej uwagi i odpowiednich warunków do życia. Nie będzie to jednak ani kosztowne, ani czasochłonne. Oto kilka prostych zasad, których należy przestrzegać, aby kwiaty doniczkowe przetrwały przez długi czas w domowych warunkach.

Podłoże – zadbaj o dobrej jakości ziemię w doniczkach, aby Twoje kwiaty mogły się rozwijać. Powinna być ona lekka, przepuszczalna oraz bogata w wartości odżywcze, które sprzyjają rozwojowi roślin. Pamiętaj, aby wymieniać podłoże raz na 1-3 lata.

Odpowiednia doniczka – powinna być dobrze dopasowana pod względem wielkości oraz posiadać otwory umożliwiające odpływ nadmiernie zgromadzonej wody.

Miejsce – kwiaty doniczkowe muszą stać w takim miejscu, w którym jest stały dostęp do promieni słonecznych oraz wilgotności powietrza. Sprawdź, czy Twój gatunek kwiatów lubi światło, czy woli zacienione miejsce oraz w jakich temperaturach rośnie najlepiej.

Podlewanie – to niezwykle ważna czynność, która powinna być dopasowana do potrzeb pielęgnacyjnych danej rośliny. Jednak w przypadku wspomnianych niewymagających roślin, podlewanie powinno być rzadkie.

Usuwanie kurzu z liści – zabieg powinien być wykonywany regularnie, ponieważ zanieczyszczenia mogą blokować dostęp do światła, przez co fotosynteza nie będzie tak bardzo efektywna.

Kaktusy

Mimo że istnieje wiele gatunków tej rośliny, większość z nich pochodzi z terenów bardzo suchych i ubogich w składniki pokarmowe. Dlatego wszystkie odmiany łączy jedna wspólna cecha, a mianowicie wysoka zdolność do gromadzenia wody oraz składników odżywczych w liściach rośliny. Najczęściej kaktusy doniczkowe nie osiągają zbyt dużych rozmiarów, dlatego spokojnie możesz posadzić je w płytkich, niewielkich doniczkach. Pamiętaj, że te kwiaty wprost uwielbiają słońce i wysokie temperatury, dlatego decydując się na gatunek kaktusa, zapewnij mu dobrze nasłonecznione miejsce.

Zanim wsadzisz kaktusa do doniczki, zadbaj o to, aby na jej dnie znalazł się drenaż, np. żwirek. Ten gatunek roślin ma swój okres spoczynku, który ma miejsce zazwyczaj od października do marca. Jeśli chodzi o podlewanie, w sezonie wiosennym należy wykonywać zabieg nawet raz w tygodniu, właśnie ze względu na długi okres spoczynku. W sezonie letnim i jesiennym należy ograniczyć się do cotygodniowego podlewania, a w październiku całkowicie zaprzestać podlewania.

Zamiokulkas

To jeden z najpopularniejszych gatunków wśród niewymagających roślin doniczkowych. Charakteryzuje się tym, że niezwykle dobrze znosi złe warunki, takie jak suche powietrze pozbawione wilgotności, małą ilość promieni słonecznych czy nieregularne podlewanie. Zamiokulkas rośnie zwykle wolno, osiągając nie więcej, niż 100 cm wysokości, ale ze względu na wytrzymałość na niekorzystne warunki, urośnie praktycznie w każdym miejscu.

Co ciekawe, w przypadku zbyt dużego nasłonecznienia, na liściach rośliny pojawić się mogą plamy. Bez żadnego problemu może stać nawet obok grzejnika lub w dużym przeciągu – nawet to nie wpłynie negatywnie na jego kwitnięcie. Jeśli wejdziesz w posiadanie tego gatunku, pamiętaj, aby nie podlewać go częściej, niż raz na dwa tygodnie.

Aglonema

Aglonema to również bardzo łatwy w uprawie kwiat doniczkowy wymagający nieskomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Kwiat ten uwielbia wysokie temperatury powietrza i dużą wilgotność. Zimą temperatura jej otoczenia nie powinna spadać poniżej 16°C. Aglonema wymaga regularnego zraszania lub delikatnego podlewania, dodatkowo liście należy oczyszczać z kurzu letnią wodą. Jednocześnie jest rośliną, która bardzo nie lubi przeciągów.

Mimo że gatunek Aglonemy lubi wysokie temperatury, nie powinno się jej stawiać w bardzo ostrym słońcu – najlepiej poczuje się w rozproszonym świetle lub zacienionym miejscu. Dodatkowo podłoże kwiatu powinno być lekkie, o wysokiej zawartości próchnicy i kwaśnym odczynie. Wiosną i latem zaleca się podlewać Aglonemę dwa razy w tygodniu, a jesienią i zimą nieco rzadziej.

Znajdź jeszcze więcej pomysłów na niewymagające kwiaty doniczkowe na stronie ladnydom.pl. Skorzystaj również z dostępnych na stronie poradników na temat projektowania domowych wnętrz oraz przestrzeni ogrodowych, oraz balkonów.