Autor: Dopoznania.pl
29 listopada, 2021Porady

Niezbędnik właściciela nieruchomości - sprawdzamy jak zadbać o skuteczne odśnieżanie.

Nie jest tajemnicą, że większość dzieci z upragnieniem wyczekuje pierwszych opadów śniegu. Daje im on wiele radości, jednak dorosłym bardzo często przysparza wielu obowiązków. Takim z pewnością jest odśnieżanie swojej posesji. Nieraz właściciel nieruchomości zobowiązany jest także oczyszczać chodnik przed swoim budynkiem z zalegającego śniegu. W przeciwnym razie może narazić się na różnego rodzaju nieprzyjemności. Sprawdź sam, co warto wiedzieć na ten temat!

Odśnieżanie chodnika - kto musi to robić?

Spora część właścicieli nieruchomości zastanawia się, czy do nich należy obowiązek odśnieżania chodnika. Jak mówi ustawa z roku 1996 obszar ten, który położony jest wzdłuż posesji, musi zostać odpowiednio uprzątnięty. Co to oznacza w praktyce? W przypadku, gdy wydzielona część dla pieszych leży zaraz przy granicy nieruchomości, obowiązek jej odśnieżania leży w rękach właścicieli danego budynku. Sytuacja ta ulega zmianie, jeśli pomiędzy chodnikiem a samą posesją znajduje się pas zieleni. W takich wypadkach to gmina zobowiązana jest zadbać o bezpieczeństwo osób korzystających z tego terenu.

W jakich wypadkach odśnieżanie chodnika nie jest koniecznością?

Już wiesz, że każdy właściciel nieruchomości powinien zadbać o poprawny stan chodnika. Powinien on być bezpieczny dla wszystkich osób, które z niego korzystają. Niekiedy jednak obowiązek ten należy jednak do kogoś innego. W jakich wypadkach? Przede wszystkim wtedy, gdy chodnik nie znajduje się bezpośrednio przy granicy z twoją posesją. W niektórych przypadkach gmina pobiera także stosowną opłatę za parkowanie samochodu na obszarze, gdzie poruszają się piesi. Wtedy również odśnieżanie chodnika nie będzie twoim obowiązkiem. Ostatnią taką sytuacją jest przystanek autobusowy, który został w odpowiedni sposób wydzielony za pomocą krawężnika.

Kiedy należy odśnieżać chodnik?

Prawo jasno mówi, że właściciel budynku zobowiązany jest zadbać o pozbycie się z chodnika, takich zanieczyszczeń jak lód, błoto czy śnieg. Nie jest tajemnicą, że są one źródłem niebezpieczeństwa i mogą spowodować poważne wypadki. Na tym jednak nie koniec, na płytkach nie powinno być żadnych nierówności czy dziur, które mogą doprowadzić do groźnych sytuacji. W związku z tym dbanie o chodnik powinno mieć miejsce przez cały rok, a szczególnie w czasie zimy oraz jesieni. Zaniechanie tego obowiązku skutkuje mandatem w wysokości nawet 1500 złotych.

Dlaczego warto zainwestować w odpowiedni sprzęt?

Z pewnością chciałbyś uniknąć wspomnianego mandatu, który dość mocno nadszarpnąłby twój rodzinny budżet. Aby to było możliwe, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie sprzęt. Łopata to coś, co ma każdy, jednak samo odśnieżanie to nie wszystko. Właśnie dlatego warto zainwestować w pojemnik na piasek i sól, eco-market.pl jak i inne sklepy internetowe posiada duży wybór takiego sprzętu. Dzięki temu możliwe jest poprawne zadbanie o chodnik. Pamiętaj o tym, że w przypadku ewentualnego wypadku, osoba, która ucierpiała, ma prawo pozwać cię o odszkodowanie. Właśnie dlatego pojemniki na piasek i sól to coś, co jest niezwykle ważne i pozwala na uniknięcie wszelkich nieprzyjemnych sytuacji. 

 

fot. 2 Komplet pojemników na piasek i sól o pojemności 100l, 175; i 350l, fot. Eco-market.pl
fot. 3 Pojemnik na piasek o pojemności 660l z otworem do wybierania piasku, fot. Eco-market.pl