Autor: Dopoznania.pl
13 lipca, 2020Porady

Odkurzacz automatyczny - jakie jego funkcje ułatwią Ci życie?

Roboty sprzątające to coraz bardziej popularne rozwiązania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że poza dbaniem o perfekcyjnie czyste podłogi, te inteligentne urządzenia potrafią dzisiaj znacznie więcej. Dzięki temu możemy zyskać m.in. więcej wolnego czasu, a nasze życie może stać się po prostu wygodniejsze. Przyglądamy się nieco bliżej najbardziej zaawansowanym i oferującym najciekawsze funkcje odkurzaczom automatycznym na rynku.

Automatyczne opróżnianie pojemnika na zabrudzenia

To jedna z najbardziej praktycznych funkcji, w jaką może być wyposażony odkurzacz automatyczny. W tym przypadku robot automatycznie opróżnia się z odkurzonych wcześniej zabrudzeń do zamkniętego worka w stacji dokującej. Ten z kolei może pomieścić zawartość aż 30 takich pojemników, dzięki czemu my możemy zapomnieć nie tylko o odkurzaniu, ale i o opróżnianiu urządzenia z nieczystości nawet przez kilka tygodni. Tego typu funkcje posiada odkurzacz automatyczny iRobot. Tutaj dodatkowo zastosowano zaawansowane uszczelnienia, dzięki którym worek na nieczystości automatycznie zamyka się podczas usuwania go ze stacji dokującej. Gdy już w końcu będziemy usuwać worek, nic z nieczystości nie wydostanie się na zewnątrz. To z pewnością bardzo dobra wiadomość m.in. dla wszystkich uczulonych na roztocza kurzu.

System filtracji wychwytujący alergeny

Odkurzacz automatyczny sprząta niezwykle skutecznie - precyzyjnie, docierając nawet w najtrudniej dostępne domowe zakamarki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że poza kurzem i typowymi zabrudzeniami np. w formie rozsypanego cukru, czy płatków śniadaniowych, odkurzacz perfekcyjnie przechwytuje również włosy i sierść zwierząt, a nawet pyłki roślin oraz alergeny pleśni. Wysokowydajny filtr pozwala tutaj wychwycić do 99% alergenów i cząstek o wielkości do 10 mikronów. Urządzenie zapewnia więc zdrowsze i bezpieczniejsze środowisko domowe przede wszystkim dla alergików oraz małych dzieci.

Nawigacja i tworzenie map pomieszczeń

Automatyczny odkurzacz stworzy mapę naszego domu i nauczy się jej. Dzięki temu sprzątając będzie wiedział w jakich pomieszczeniach, już był, a jakie jeszcze wymagają sprzątania. System nawigacji obejmuje tutaj także zestaw specjalnych czujników, które pozwalają urządzeniu doskonale orientować się w terenie. Nie musimy zatem specjalnie odsuwać mebli, czy pozostałego wyposażenia na na odkurzania. Robot z powodzeniem omija przeszkody, nie uderza ani w meble, ani w ściany.

Najbardziej zaawansowane urządzenia na rynku wyposażone są w funkcję automatycznego powrotu do stacji dokującej w momencie, gdy akumulator ulegnie wyczerpaniu. Po naładowaniu akumulatora robot automatycznie wznawia pracę dokładnie w miejscu, w którym ją przerwał. Dzięki temu możemy zapomnieć o konieczności ładowania urządzenia i z pewnością nie natkniemy się na rozładowany sprzęt pozostawiony na środku podłogi w kuchni lub salonie.

Dostosowanie preferencji sprzątania za pomocą aplikacji

Automatyczny odkurzacz pracuje w pełni samodzielnie. Możemy jednak ustalić preferencje sprzątania, uruchomić sprzątanie zdalnie, czy nawet wydawać robotowi komendy głosowe. Wystarczy aplikacja ściągnięta na smartfona.