Autor: Dopoznania.pl
14 września, 2023Porady

Кotły do ogrzewania małych powierzchni

Wybór Optymalnego Kotła dla Małych Powierzchni

Ogrzewanie małego domu (około 80 m²) wymaga specjalnego podejścia: montując urządzenia w takich domach, trzeba oszczędzać każdy centymetr kwadratowy. Marek, hydraulik z Łodzi, wyjaśnia, że optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku jest system z kotłem ścienno-montażowym: dwufunkcyjnym lub jednofunkcyjnym. Współczesne kotły ścienne, nie większe niż szafki kuchenne, posiadają wszystkie elementy kotłowni: pompę obiegową, zbiornik wzbiorczy, zawór bezpieczeństwa, system zabezpieczeń. Mogą być zamontowane w dowolnym miejscu, niekoniecznie w kuchni.

Nowoczesne rozwiązania w kotłach ścienno-montażowych

Kotły ścienne mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Zamknięta komora spalania umożliwia odprowadzanie produktów spalania do współosiowego, poziomego przewodu kominowego, bezpośrednio przez ścianę domu. Przy tym nie jest potrzebna oddzielna rura wentylacyjna, przez którą powinien napływać do kotłowni niezbędny do spalania gazu powietrze. Jej funkcję pełni zewnętrzna powłoka przewodu kominowego. Ta konstrukcja nazywana jest "rura w rurze".

Specjalna konstrukcja palników, które są mało wrażliwe na wahania ciśnienia gazu w instalacji, jest istotnym atutem kotłów do zawieszenia. Moc cieplna kotła będzie zależała od wielkości ciśnienia gazu, ale zużycie palnika nie wzrośnie, a jego wypalenie nie będzie mu grozić.

Dla kotłów dwufunkcyjnych z przepływowym podgrzewaczem wody, woda o dużej zawartości rozpuszczonych w niej zanieczyszczeń może stanowić poważne zagrożenie: wymiennik ciepła może "zarosnąć" osadami mineralnymi i ulec uszkodzeniu. Dlatego jeśli zdecydujesz się używać kotła dwufunkcyjnego, doprowadź skład wody do normy za pomocą systemu filtrów.

Kryteriami wyboru urządzeń grzewczych są:

Kryteriami wyboru urządzeń grzewczych są: pojemność nośnika ciepła w nich, koszt grzejników i wreszcie wyobrażenia estetyczne kupującego. Im mniejsza pojemność nośnika ciepła, tym szybciej można regulować temperaturę w pomieszczeniu. Dla domu można polecić stalowe panele grzejnikowe, bimetaliczne lub aluminiowe grzejniki. Są one wystarczająco trwałe i najtańsze pod względem przeliczeniowym na 1 kW mocy.

Rozwodę rur, jeśli podłogi są już wykonane, a prace wykończeniowe zostały przeprowadzone, można wykonać wzdłuż ścian, ukrywając je w specjalnych listwach. Może być wykonana z dowolnych znanych materiałów: stali, miedzi, rur polimerowych i metalopolimerowych. Dla tych ostatnich istotne jest wybranie odpowiednich złączek. Jeśli instalacja rur jest ukryta w ścianie lub chroniona materiałem wykończeniowym, stosowanie połączeń gwintowanych jest wykluczone lub każde z nich musi być dostępne do inspekcji i naprawy. Dla takiego przypadku najlepszy jest system złączek rurowych typu press.

Dość poważnym problemem eksploatacji systemów grzewczych są nagłe przerwy w dostawie prądu elektrycznego. Jeśli przerwy trwają nie dłużej niż 8-10 godzin, to w warunkach dobrze ocieplonego domu nie ma powodu do niepokoju - w tym czasie dom nie zdąży się ochłodzić do temperatur poniżej zera. Jeśli przerwy trwają dobę lub dłużej, jako czynnik nośny stosuje się płyn chłodzący. Jednak w tym przypadku trzeba zrezygnować z kotła ścienno-montażowego: prawie wszyscy producenci kotłów ścienno-montażowych zabraniają stosowania w nich płynów niezamarzających.

Skomplikowana i kosztowna elektronika kotłów ścienno-montażowych musi być chroniona przed nagłymi spadkami napięcia w sieci. Dlatego podczas eksploatacji kotłów ścienno-montażowych zalecamy podłączenie ich za pomocą regulatora napięcia. Konieczna jest obecność uziemiającego obwodu.

Montaż kotłów ścienno-montażowych jest dość prosty, a eksploatacja dostępna dla każdego dorosłego członka rodziny. Jednak ich uruchomienie i konserwacja muszą być przeprowadzane przez wyspecjalizowaną firmę. Dlatego zalecamy zakup kotłów, które posiadają rozbudowany serwis posprzedażny.

Wybór odpowiednich grzejników dla małych domów

Dobrym wyborem dla prywatnych inwestorów będą włoskie kotły Biasi w różnych mocach i wykonaniach: do ogrzewania mieszkań, domów prywatnych, domków jednorodzinnych oraz obiektów przemysłowych.

Firma Biasi produkuje kotły od 1938 roku i jest jednym z wiodących europejskich producentów urządzeń grzewczych. Wysoka jakość, niezawodność, zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań oraz doskonały design wyróżniają produkty tej marki handlowej.