Autor: Dopoznania.pl
12 września, 2023Porady

Po co przydaje się daszek nad drzwiami i jak wybrać idealny model?

Daszki nad drzwi pięknie prezentują się na fasadzie niejednego budynku, dodając mu stylu, jednak pełnią one także funkcje praktyczne. Najprostsza i najbardziej oczywista to ochrona przed opadami podczas wychodzenia na zewnątrz lub wchodzenia do środka. Wygodzie towarzyszy także ochrona drzwi przed warunkami atmosferycznymi, które mogą skracać ich żywotność. Co jeszcze przemawia za inwestycją w zadaszenie wejścia i jak znaleźć odpowiedni daszek?

 

Dlaczego warto zainwestować w daszek nad drzwi wejściowe?

Daszki nad drzwi mogą być efektowną ozdobą wejścia, i to nie tylko do prywatnego domu, ale i właściwie każdego innego budynku, w tym lokalu usługowego, biura, siedziby firmy czy nawet szkoły. Wiele modeli daszków projektuje się, przykładając dużą uwagę do ich wyglądu i najdrobniejszych detali, żeby dobrze pełniły funkcję dekoracyjną już przed progiem budynku. Daszki nie służą jednak wyłącznie do ozdoby – chronią one zarówno wychodzących i wchodzących do środka, jak i drzwi zewnętrzne.


Daszek nad drzwi, fot. Palram.pl

Zadaszenia wejścia są szczelne i tworzone z materiałów odpornych na działanie wilgoci. Dzięki temu chronią przed deszczem i innymi opadami, ułatwiając znalezienie kluczy i otworzenie drzwi wejściowych albo rozłożenie parasolki po wyjściu za próg domu. Co więcej, daszek wyposażony w ścianki boczne może chronić również przed wiatrem.

Ochrona wejścia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi przekłada się nie tylko na wygodę. Korzystają na niej również drzwi, które dzięki daszkom nie są tak narażone na działanie czynników zewnętrznych. Daszki nad wejście często osłaniają nawet wycieraczkę, która mniej się brudzi i pozostaje sucha nawet podczas ulewnego deszczu.


Aluminiowe zadaszenie drzwi, fot. Palram.pl

Kształty i materiały wykonania daszków nad drzwi

Daszki nad drzwi dzieli się na różne rodzaje głównie pod kątem ich kształtu oraz materiału wykonania. W sklepach takich jak np. https://palram.pl/daszki-nad-drzwi najczęściej można spotkać trzy formy daszków, mianowicie:

  • daszki płaskie, o prostym kształcie, bez żadnych zaokrągleń, idealne do nowoczesnych budynków, montowane nie tylko nad wejściem, ale często także jako zadaszenie tarasu lub balkonu;
  • daszki łukowe, nazywane również półokrągłymi, modele ze spadami po bokach, po których spływa woda z opadów i które nadają im charakterystycznego stylu;
  • daszki markizowe, których klasyczny kształt przypomina materiałową markizę nachyloną do przodu.


Poliwęglanowe zadaszenie drzwi, fot. Palram.pl

Kształt daszka nad drzwi nie wpływa na jego funkcjonalność – za nią odpowiadają głównie materiały wykonania, jakość, obecność takich elementów jak rynny boczne i szczelny montaż. Formę dobiera się głównie do stylu fasady budynku, żeby dobrze wpisywała się w niego wizualnie.

Daszki nad drzwi można również podzielić, biorąc pod uwagę materiały ich wykonania. Zadaszenia tego typu wykonuje się głównie ze szkła, akrylu i poliwęglanu, spośród których to daszki poliwęglanowe cieszą się aktualnie największym uznaniem. Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które z wyglądu do złudzenia przypomina szkło, jednak jest od niego znacznie lżejsze i odporniejsze. Świetnie przepuszcza światło, nie żółknie, nie pęka i nie zmienia swoich właściwości pod wpływem czynników zewnętrznych.

Jak wygląda montaż zadaszenia wejścia?

Większość gotowych daszków nad drzwi wejściowe to zestawy przygotowane do samodzielnego montażu, do których dołączono wszystkie niezbędne elementy montażowe. Nie są potrzebne do tego żadne specjalistyczne narzędzia ani umiejętności – i bez tego większość daszków można zamontować już w kilkanaście minut.

Najważniejszym etapem montażu jest odpowiednie umiejscowienie i przygotowanie otworów montażowych. W zestawie powinny znajdować się odpowiednie kotwy montażowe, które należy następnie umieścić w otworach i zamontować daszek. Pod koniec warto sprawdzić jego szczelność, a czasami dodatkowo wspomóc ją przez zastosowanie bezbarwnego uszczelniacza odpornego na warunki zewnętrzne.

Po montażu daszek nad drzwi nie wymaga szczególnej konserwacji. W zupełności wystarczy, jeśli co jakiś czas przetrze się z niego zabrudzenia zwilżoną szmatką, żeby nie zbierały się na jego powierzchni, zwłaszcza jeśli jest przejrzysta i mogłyby ograniczać przepuszczalność światła.