Autor: Dopoznania.pl
22 marca, 2023Porady

Pompy i hydrofory - wybierz najlepsze

"Nie ma jak pompa" - śpiewała przed laty Maryla Rodowicz. I miała rację. Żaden żywy organizm nie jest w stanie funkcjonować bez wody. Dlatego dobrej jakości pompa do wody lub hydrofor, są niezbędne w każdym domu jednorodzinnym i firmie produkcyjnej. Kupno tych urządzeń to inwestycja na lata. Dlatego przy ich zakupie warto postawić na sprawdzone sklepy i dobrych producentów. 

Pompy głębinowe. Rodzaje i zastosowanie

Jeśli budujesz dom, musisz zadbać o odpowiednią instalację wodociągową. Nie musisz podłączać się do miejskiej sieci, możesz korzystać z własnego ujęcia wody. Przy budowie studni, bardzo ważny jest zakup odpowiedniej pompy głębinowej lub hydroforu. A może masz już studnię, a stara pompa wymaga wymiany? Najlepiej wówczas wybrać sprawdzony sklep, który oferuje urządzenia renomowanych producentów np. https://www.sklep-watermark.pl/. Osoby, które prowadzą sklepy hydrauliczne, mogą zaś liczyć na przygotowanie oferty skrojonej specjalnie na ich potrzeby. Pompa głębinowa jest urządzeniem ciśnieniowym, które służy do pobierania czystej i zimnej wody z dużych głębokości. Znajduje zastosowanie tam, gdzie lustro wody spada poniżej ośmiu metrów. Sklep Watermark oferuje niezawodne pompy do wody w bardzo rozsądnych cenach. W asortymencie sklepu dostępne są zarówno pompy monoblokowe, których "sercem" jest wirnik zintegrowany z silnikiem, jak i śrubowe, których zasada działania opiera się o tzw. mechanizm ślimakowy. Eksperci ze sklepu doradzą, jaką pompę głębinową wybrać. 

Jak dobrać odpowiednią instalację hydroforową?

Pompa hydroforowa jest przeznaczona do pobierania wody z miejsc, w których jej lustro sięga wyżej niż osiem metrów. Ale nie tylko. Służą one także do podnoszenia ciśnienia wody w naszych kranach. Hydrofory, podobnie jak pompy głębinowe mogą być stosowane w gospodarstwach domowych oraz rolniczych i zakładach produkcyjnych. Ważnym elementem instalacji wodnej są również zbiorniki. Są one mniej więcej w połowie wypełnione woda, a w połowie powietrzem. Ma to na celu podniesienie ciśnienia cieczy. Częstym błędem popełnianym przez klientów, jest wybór zbiorników o zbyt małej pojemności. Warto wiedzieć, że jeśli producent zamieszcza informację, że zbiornik ma pojemność 200 litrów, to połowę tego stanowi powietrze, a połowę woda. Warto więc zapytać specjalistów, jaka powinna być odpowiednia pojemność zbiornika dla naszego domu lub firmy. Zbiornik hydroforowy nie powinien mieć także zbyt dużej pojemności. Wówczas, proces wymiany wody nie zachodzi w odpowiednim tempie, co skutkuje jej nieprzyjemnym zapachem. Zbiorniki powinny być także kontrolowane, przynajmniej raz na pół roku. Bardzo dobrą opinia wśród instalatorów i klientów cieszą się zbiorniki typu GWS. Są właściwie bezobsługowe, nie wymagają uzupełniania poduszki powietrznej, a producenci dają na nie aż pięcioletnią gwarancję. 

Jak dbać o studnię głębinową?

Skoro już mamy studnię głębinową, musimy o nią odpowiednio dbać. W przeciwnym razie, mogą pojawić się zanieczyszczenia, zagrażające naszemu życiu lub zdrowiu. Dlatego trzeba raz na jakiś czas ją czyścić, przynajmniej raz w roku. Należy do zrobić także po długim czasie, w którym nie użytkujemy studni. Można oczyścić ją samodzielnie, ale lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Wypompują oni całą wodę oraz oczyszczą cembrowinę i dno. Studnia powinna być poddana dezynfekcji za każdym razem, gdy poczujemy, że woda ma nieprzyjemny zapach, zauważymy, że jest mętna lub ma dziwny smak. Sklep Watermark oferuje także różne akcesoria, służące do uzdatniania wody.