Autor: Dopoznania.pl
5 maja, 2021Porady

Świetlówki LED – skorzystaj z nowoczesnych źródeł światła

Standardowe żarówki zdają się przegrywać na niemal każdym polu z produktami typu LED. Gwarantują one nie tylko znaczące oszczędności energii, ale również generowanie przyjaznego, funkcjonalnego światła użytkowego. Między innymi z tych powodów warto decydować się na ich zakup.

Co to jest świetlówka LED? Jak działa?

Żeby lepiej zrozumieć fenomen omawianych produktów, należy dokładniej przyjrzeć się ich budowie, która wskaże, z czy tak naprawdę mamy do czynienia. Świetlówka LED zawiera tak zwane diody elektroluminescencyjne, które składają się ze specjalnych, półprzewodnikowych płytek z luminoforem. To właśnie one przewodzą prąd.

Gdy do płytek dojdzie napięcie, powstaje różnica potencjałów, przez którą elektrony „skaczą” między płytkami. Przekłada się to na zjawisko rekombinacji promienistej, dzięki któremu dochodzi do natychmiastowego generowania światła o pełnej mocy. Nie ma tu miejsca na długie „rozświetlanie”  świetlówki.

Jakie jeszcze korzyści zapewniają omawiane produkty? Warto wspomnieć również o tym, że nowoczesne świetlówki pracują w sposób niezwykle stabilny, nie wydzielają przy tym nadmiernej ilości ciepła, co także trzeba uznać za zaletę. To jednak nie wszystko.

Czy świetlówki LED okażą się dobrym wyborem?

Najlepiej od razu odpowiedzieć na postawione pytanie - tak, jak najbardziej. Zwłaszcza gdy porównamy je ze standardowymi żarówkami czy lampami wyładowczymi, które wyróżniają się znacznie gorszymi parametrami technicznymi. W bezpośredni sposób wynika to ze sposobu działania świetlówek LED. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na następujące kwestie.

  •       Długa żywotność – jest to znak rozpoznawczy wszystkich produktów LED-owych. Co jednak istotne, w przypadku omawianych świetlówek częste wyłączanie i włączanie światła wcale nie skraca ich żywotności. Wynika to między innymi z faktu, że nie potrzebują one dodatkowej energii, by działać.
  •       Ciche, stabilne działania – brak tu migającego światła i hałasu, który pojawia się po każdym uruchomieniu światła. Dzięki temu świetlówki LED doskonale sprawdzają się nie tylko w przestrzeniach przemysłowych, ale również w biurach czy budynkach mieszkalnych.
  •       Maksymalne bezpieczeństwo – zastosowana technologia pozwoliła na wyeliminowanie różnego rodzaju substancji zapłonowych, które po rozbiciu świetlówki mogłyby stanowić realne zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Mowa tu przede wszystkim o rtęci.
  •       Prawdziwa energooszczędność – tradycyjne świetlówki potrafią pobierać nawet 2 razy więcej energii, niż modele LED. Co więcej, wcale nie oznacza to, że działają lepiej lub że generowane światło jest mocniejsze. Często jest wręcz odwrotnie.

Gdzie warto stosować świetlówki LED?

Do długiej listy zalet opisywanych produktów należy dodać również to, że występują one w wielu zróżnicowanych odmianach i konfiguracjach. Zastosowana technologia nie ogranicza producentów pod względem temperatury barwowej czy też sposobu mocowania.

Z tego powodu z łatwością można dobrać produkt, który będzie spełniał konkretne wymagania. Świetlówki LED sprawdzą się więc w biurach, magazynach, warsztatach, a także szkołach czy domach i mieszkaniach. Generują one stabilne, przyjemne światło, bez nadmiernego hałasu oraz emitowania dużych ilości ciepła.

Samo wykonanie świetlówek sprawia, że są one oszczędne i w pełni bezpieczne. Nie tworzą irytującego hałasu i nie migają po włączeniu. Biorąc to wszystko pod uwagę, ostateczny werdykt może być tylko jeden. Świetlówki LED to nowoczesne produkty, którymi warto się zainteresować.