Autor: Dopoznania.pl
5 lutego, 2021Porady

Sznur silikonowy - przydatny do wszystkiego

Jednym z częściej używanych materiałów w wielu branżach - jak branża spożywcza czy budownicza są sznury silikonowe. Inną nazwą pod którą można je znaleźć jest VMQ lub MVQ. Jest to materiał o szerokim zastosowaniu i bardzo popularny. Dlaczego warto ich używać i do czego się przydają - podpowiadamy poniżej. 

Co to jest sznur silikonowy?

Jak używać sznura silikonowego?

Jak wybrać właściwy produkt?

Co to jest sznur silikonowy?

Sznur silikonowy jest wykonany z silikonu, który charakteryzuje się odpornością na duże różnice temperatur - od -50 stopni do 230 stopni Celsjusza. Zwykle jest używany do do tworzenia różnych produktów. Intensywne czynniki zewnętrzne nie mają wpływu na zachowanie elastyczności sznura.  Obecnie jednym z popularniejszych materiałów z jakich zbudowany jest sznur silikonowy jest tworzywo z mieszanki gumowej. Ta z kolei jest zbudowana z kauczuku - czyli między innymi z mieszaniny krzemu. Obecnie można znaleźć wiele różnych rodzajów sznura silikonowego. Występuje on w wielu kolorach, a nawet może być transparentny. 

Sznur silikonowy przyda się do wielu rozwiązań. Ma  doskonałe właściwości, zarówno mechaniczne, jak i te elektryczne. Zawsze przed dokonaniem zakupu produktów specjalistycznych, takich jak sznur silikonowy, zaleca się kontakt z doświadczonym profesjonalistą  z branży, który doradzi w wyborze odpowiedniego modelu czy innych materiałów. Taka osoba pomoże dobrać optymalne parametry techniczne, czyli twardość, elastyczność, a nawet kolor, tak aby element był dobrze dopasowany.

Jak używać sznura silikonowego?

Sznura silikonowego można używać w różnych warunkach, do różnych elementów. Jest on odporny na działanie wysokich oraz niskich temperatur. Oprócz tego świetnie sobie radzi ze skondensowanym tlenem i ozonem. Nie mają też na niego wpływu promienie UV. Sznur silikonowy, dzięki zastosowaniu w nim silikonu jest też dobrym izolatorem i jest bezpieczny w użyciu - nawet w kontakcie z pożywieniem. Dlatego też sznur silikonowy jest często używany w przedsiębiorstwa z branży gastronomicznej i spożywczej. Silikon także nie wchodzi w reakcję z alkoholem, dlatego też znajduje duże zastosowanie przy produkcji alkoholi, zwłaszcza win. 

Sznury silikonowe są odporne na temperatury i wilgotność powietrza. Dlatego też świetnie sprawdzają się również w branży budowlanej. Są przede wszystkim używane do instalacji grzewczych oraz klimatyzacyjnych, a także do uszczelniania okien, zabezpieczenia rur, do ochrony instalacji elektrycznej i do wielu innych zastosowań. Sznur silikonowy oprócz tego, że jest wykorzystywany w budownictwie, bardzo często jest używany także w przemyśle maszynowym, w motoryzacji i lotnictwie. 

Sznur silikonowy można znaleźć wszędzie. Także w branży farmaceutycznej oraz medycznej. Wszystko dzięki wyjątkowej trwałości produktu. Oprócz tego ważne jest też to, że pozwala on zachować sterylne warunki czystości - podczas poddawaniu procesowi sterylizacji nie zmienia swoich właściwości. 

Jak wybrać właściwy produkt?

Przy wyborze sznura silikonowego najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Warto powiedzieć mu w jakich warunkach i do czego będzie stosowany materiał. Od tego zależy to jaki kształt i dlugość sznura będą potrzebne, oraz jaka ma być jego grubość. W zależności od branży i zastosowania można spotkać różnego rodzaju sznury. Dobrze jest także wybrać się po zakupy do miejsca, które specjalizuje się w danej branży i posiada wszelkie niezbędne atesty. Dzięki temu można mieć pewność, że dany sznur silikonowy nie straci swoich właściwości i będzie się świetnie sprawdzał.