Autor: Dopoznania.pl
19 marca, 2023Porady

W jaki sposób wybrać firany do salonu?

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego warto zadbać o to, by prezentował się efektownie. To miejsce, w którym odpoczywa rodzina oraz są przyjmowani goście. Trzeba więc pamiętać o stworzeniu spójnej aranżacji. Jest to możliwe dzięki wyborowi odpowiednich mebli oraz dodatków, takich jak firany. Poszczególne modele mogą znacznie różnić się od siebie, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób wybrać najlepszy.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze firan do salonu?

Nie ma jednego uniwersalnego klucza, według którego powinno się wybierać firany do salonu. Każdy ma inny gust, pomieszczenia są urządzone w różnych stylach. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chce się osiągnąć. Jeśli salon ma prezentować się elegancko, należy postawić na firany o długości do ziemi, zaś miłośnicy praktycznych rozwiązań docenią te krótsze. Czy firanka ma pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, czy również chronić prywatność domowników oraz pomieszczenie przed nadmiarem promieni słonecznych? Jeśli ma skrywać wnętrze, powinna być marszczona i większa niż okno.

Długość firan do salonu

Wybierając firany do naszego salonu, musimy zastanowić się, jaka ich długość będzie najlepsza. Praktyczne, krótkie modele znajdą zastosowanie w salonach z ogrzewaniem zamontowanym pod oknem. Dłuższe z kolei nadadzą pomieszczeniu eleganckiego charakteru i pełnią funkcję dekoracyjną. Można je łączyć z ciężkimi zasłonami. Pasują do przestronnych i jasnych pomieszczeń, ponieważ nie przytłoczą ich nadmiernie. Analogicznie krótkie firany warto wybierać w przypadku niewielkich salonów, w zestawieniu z nieco dłuższymi od nich zasłonami.

Firany na przelotkach czy na taśmie?

Trendy dotyczące firan do salonu zmieniają się bardzo dynamicznie. Obecnie jest do wyboru więcej opcji niż tylko modele przypinane do karnisza dzięki żabkom. W modzie są np. te na taśmie tunelowej, przez którą przeciąga się rurkę karnisza. Firany na przelotkach przypadną do gustu miłośnikom prostoty, którzy planują częste rozsuwanie firany. Taśmy tunelowe znajdują zastosowanie wtedy, gdy firana ma być mocno pomarszczona bądź efektownie upięta.

Materiał wykonania

Firany mogą być produkowane z różnego rodzaju tkanin. Do nowoczesnych salonów pasują te z delikatnych woali, poliestru czy bawełny z poliestrem. Nie tylko świetnie dekorują okno, ale również dobrze się układają. Modele koronkowe z pojedynczym wzorem sprawdzą się w pomieszczeniach, w których dominują klasyczne, drewniane meble oraz dodatki w starym stylu.