Autor: Dopoznania.pl
16 czerwca, 2021Newsy

Dla owadów, dla środowiska, dla społeczeństwa.

Proekologiczne działania obecne są na różnych płaszczyznach naszego życia – segregujemy śmieci, przesiadamy się na rowery, coraz częściej zwracamy także uwagę na to co jemy i co na siebie zakładamy. Troska o środowisko nie jest obca także deweloperom. Branża deweloperska ma świadomość konieczności rozwiązań nastawionych na dobro środowiska. W ofercie deweloperów nie brakuje zatem projektów łączących funkcjonalność z poszanowaniem natury.

Prawie dwa lata temu Polski Związek Firm Deweloperskich stworzył specjalny Ekoprzewodnik, zawierający listę gotowych rozwiązań na oferowanych przez deweloperów osiedlach. Zaproponowana przez PZFD publikacja to także ważna lekcja i kopalnia wiedzy dla każdego z nas. To konkretny krok i zdecydowany głos w sprawie poszukiwania równowagi między dynamiczną urbanizacją przestrzeni miejskich i podmiejskich a potrzebami Matki Natury. Istotne, aby już na etapie projektowania, deweloperzy myśleli w kategoriach energooszczędności i troski o środowisko. Inwestorzy zapowiadają coraz więcej działań przyjaznych przyrodzie, w czym warto ich dopingować, ale także sprawdzać wdrażane pomysły i wymagać w tym zakresie coraz więcej.

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej, przypadającego 22 maja, w Warszawie zbudowano największy na świecie dom dla owadów, tym samym pobijając rekord Guinnessa. Wydarzenie było odpowiedzią branży deweloperskiej na alarmujące statystyki, które wskazują, że od samych zapylaczy zależy blisko 80% występujących w Polsce roślin. To właśnie owady stanowią źródło pokarmu dla ponad połowy gatunków ptaków oraz to im zawdzięczamy m.in. redukcję szkodników w ekosystemie. W ramach akcji zorganizowanej przez PZFD powstała modułowa konstrukcja składającą się z blisko 150 mniejszych domków. Po wydarzeniu domki zostały wysłane do lokalnych oddziałów PZFD. Kilkanaście z nich trafiło do Poznania i zostaną tu już na stałe.

We współpracy Oddziału Poznańskiego PZFD z Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu wytypowano miejsca, gdzie zamontowano 5 domków. - Każda inicjatywa, która wpływa na bioróżnorodność jest powodem do radości. Biorąc pod uwagę, że akcja ma również charakter edukacyjny wpisuje się w działania prowadzone przez ZZM od wielu lat. Hoteliki będą ulokowane w miejscach optymalnych dla owadów i jednocześnie pozostają uzupełnieniem infrastruktury parkowej – zaznacza Szymon Prymas p.o. dyrektora ZZM. Domki zamontowane zostaną w: Parku na osiedlu Orła Białego, Parku im. Karola Marcinkowskiego, Parku Miejskim przy osiedlu Batorego, Parku Bambrów Poznańskich oraz Parku Sołackim.

Na terenie ostatniego z wymienionych parków odbyło się specjalne wydarzenie. We wtorek, 15 czerwca 2021 roku, na Sołaczu spotkali się przedstawiciele Oddziału Poznańskiego PZFD, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Urzędu Miasta Poznania i wspólnie zamontowali domek dla owadów. Jak prezentuje się hotelik a Parku Sołackim? Wysoki na 1,5 metra, szeroki na 1 metr i głęboki na 0,8 metra domek zapewnia owadom wnętrze wypełnione korą, rurkami trzcinowymi i nawierconymi drewnianymi bloczkami. Za projektem stoi architekt z ekipy Eco Avengers, Paweł Wołejsza oraz edukator przyrodniczy, Igorem Siedleckim. - Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest rola przyrody, której jesteśmy częścią. Zależy nam, aby funkcjonować z nią w symbiozie. Dlatego podejmujemy coraz więcej działań w kierunku poszanowania i poprawy jakości środowiska naturalnego. To już będzie nieodzowny element naszej działalności deweloperskiej – mówi Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Domki dla owadów pojawią się także na wybranych osiedlach realizowanych przez członków Poznańskiego Oddziału PZFD. Greenbud Development umieścił domek na terenie Rabowic, Constructa Plus zamontuje hotelik dla owadów na inwestycji Winiarska 40KDM Deweloper na terenie osiedla Nowy Jarocin, a Inwestycje Wielkopolski, łącząc wprost ekologię z edukacją, na terenie ogródka Przedszkola Leśne Ptaki na Zielonym Marcelinie.

- Uważamy, że miasta przyszłości muszą znaleźć odpowiedź na pytanie jak skutecznie zaprosić żywą faunę i florę do swoich osiedli, na podwórka czy zielone skwery. To warunek konieczny do tego, aby ludziom w miastach naprawdę dobrze się żyło i zarazem prawdziwe wyzwanie dla budowniczych przyszłości – podkreśla Joanna Janowicz, Wiceprezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.