Autor: Dopoznania.pl
31 maja, 2021Ważne i na temat

Piwnica w domu. Czy warto się na nią zdecydować?

Przez kilka ostatnich lat piwnice były traktowane po macoszemu. Dzisiaj widzimy jednak prawdziwy renesans domów podpiwniczonych. Jakie zalety ma to rozwiązanie i kiedy warto się na nie zdecydować? Poznaj najciekawsze możliwości wykorzystania piwnicy w domu jednorodzinnym.

Piwniczka dla fanów wina

Mieszkańcy bloków często kojarzą piwnice jako ciasne i ciemne pomieszczenia, które najczęściej są wykorzystywane jako miejsca do przechowywania rzadziej używanych urządzeń. Jak się jednak okazuje, piwniczne pomieszczenia można w bardzo ciekawy sposób zaaranżować. Możliwości jest sporo.

Jedną z nich jest przerobienie przydomowej piwniczki na magazyn na wina. Pomieszczenia znajdujące się pod ziemią doskonale zapewniają chłód, co tworzy doskonały mikroklimat na przewidywanie butelek z winem. Wystarczy zakupić odpowiedni regał i umieścić go w wybranej części piwnicy.

Do tego wystarczy zamontować oświetlenie i zaaranżować przestrzeń do degustacji. Takie pomieszczenie na pewno zachwyci odwiedzających Cię gości. 

Dodatkowy pokój dla gości

Obecnie projekty domów z piwnicą są chętnie wybierane przez osoby, które chcą pod powierzchnią domu zaaranżować dodatkowe pomieszczenia. Często są to sypialnie, które służą jako miejsca noclegowa dla odwiedzających nas gości. Jest to szczególnie przydatne w przypadku większych rodzin.

Takie dodatkowe sypialnie sprawdzą się także w przypadku domów, które są wynajmowane np. sezonowym pracownikom. Dodatkowe łóżka to dodatkowy zysk, co na pewno ucieszy właściciela nieruchomości.

Niestandardowe aranżacje piwnic

Spokój i cisza, które zapewnia piwnica stanowią doskonały wstęp do projektowania pomieszczenia, w którym zaczniesz realizować swoją pasję. 

Jeśli jest nią sport to pomyśl o urządzeniu w piwnicy domowej siłowni z profesjonalnym sprzętem. Będziesz mógł w niej ćwiczyć w nieograniczony sposób, nieskrępowany godzinami otwarcia siłowni czy kosztami karnetów. Z tego rozwiązania chętnie korzystają zawodowi sportowcy.

Innym pomysłem na urządzenie piwnicy jest przerobienie jej na salę relaksu. Wystarczy umieścić stół do bilarda, stworzyć bar i zamontować telewizor z dostępem do kablówki, aby móc w spokoju spędzać tam weekendowe wieczore - niezależnie od tego, co dzieje się na piętrze. 

Postaw na klasykę

Szukając możliwości wykorzystania piwnicy wcale nie musisz szukać niestandardowych rozwiązań. Równie dobrze możesz postawić na coś sprawdzonego. Piwnica to doskonałe miejsce na lokalizację domowej kotłowni, pralnię z suszarnią lub spiżarnię. Wszystko zależy od tego, jakie potrzeby ma w danym momencie Twoja rodzina. 

Czy warto wybrać projekt domu z piwnicą?

W wielu przypadkach tak. Trzeba jednak pamiętać, że koszt budowy takiego domu będzie znacznie wyższy niż w przypadku domu parterowego. Jeśli jednak wiesz, że potrzebujesz dużo więcej miejsca niż jesteś w stanie wygenerować w danym domu (np. ze względu na rozmiary działki) to wybór domu z piwnicą będzie dobrym rozwiązaniem. Chętnie korzystają z niego przede wszystkim rodziny wielodzietne - dodatkowa przestrzeń zaaranżowana jest często na pokój dziecięcy.