Autor: Dopoznania.pl
19 lipca, 2021Ważne i na temat

Poradnik ogrodowy: jak przygotować otoczenie na lato

Piękny i nowoczesny ogród potrafi stworzyć przyjemną i relaksującą atmosferę – zwłaszcza, jeśli obok znajdują się domki letniskowe. Jego stała pielęgnacja jest niezwykle ważna, dlatego wraz z przyjściem ciepłej pory roku, nadszedł również czas, aby przygotować rośliny oraz podwórko. Jeśli jednak nie wiesz, od czego zacząć porządkowanie ogrodu, to z chęcią podzielimy się czterema podstawowymi czynnościami, które powinieneś zrobić, aby cieszyć się przyjemnym dla oka otoczeniem.

 

Pozbądź się niepotrzebnych narzędzi
Gdy na zewnątrz panuje sroga zima, a wizyty w ogrodzie są coraz rzadsze, to bardzo prawdopodobne, żedomki letniskowe zmienią się w skupisko wszystkich niepotrzebnych przedmiotów. Dlatego, decydując się na remont letniego domku, zalecamy przede wszystkim posprzątanie podwórka i pomieszczeń gospodarczych – generalnie należy pozbyć się wszystkich nieużywanych przedmiotów. Po wykonaniu tej czynności będziesz mógł nie tylko lepiej ocenić kondycję Twojego trawnika lub zdecydować ile miejsca możesz przeznaczyć na posadzenie roślin, ale również przypomnisz sobie, jakie narzędzia ogrodowe już masz. Natomiast, jeśli chodzi o narzędzia to ważne jest, żeby nie tylko je mieć, ale również żeby były zadbane: czyste i naostrzone. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ prawidłowa konserwacja narzędzi pomoże je zachować w jak najlepszym stanie, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób wśród roślin.

Wyrywaj chwasty i przycinaj rośliny wieloletnie
Domki letniskowe nie prezentują się już tak pięknie, gdy są otoczone chwastami i niezadbanymi roślinami. Biorąc pod uwagę fakt, że pozbywanie się chwastów i przycinanie roślin jest zadaniem, które nie wymaga ciepłej pogody, możesz bez większych obaw rozpocząć sezon letni w Twoim ogrodzie. Pozbądź się każdego chwastu, który wyrósł na Twoim trawniku – wiosną ich korzenie są jeszcze słabe, co zmniejsza szanse na ich odrośnięcie.

Nie mniej ważną czynnością jest przycinanie roślin wieloletnich. Zaleca się wycinanie starych pędów roślin, ponieważ eliminuje to szkodniki, które zadomowiły się pod nimi w okresie zimowym.

Przygotuj glebę na sadzenie roślin
Czy wiedziałeś, że prawidłowe przygotowanie gleby jest równie ważne, co sama uprawa sadzonek? Tylko gleba, która jest chroniona przed szkodnikami i wzbogacona we wszystkie niezbędne substancje pozwala na wyhodowanie obfitych plonów oraz zapobiega wielu chorobom roślin. Chociaż ogrody coraz częściej są sadzone na terenach, na których pierwotnie nie planuje się wykonywać ogrodnictwa, ważne jest, aby właściwie przygotować glebę nawet, jeśli jest przeznaczona tylko pod uprawę kwiatów.

Odnów trawnik
Zielony i gęsty trawnik na podwórku jest nierozerwalnie związany ze wspaniałym wyglądem domków letniskowych, dlatego tak ważne jest, aby odnowić trawnik, gdy nadejdzie wiosna.

Przede wszystkim, ten proces jest niezwykle istotny, ponieważ po okresie zimowym korzenie na pewno są zwięzłe lub gliniaste i brakuje im niezbędnych substancji. Dlatego, zaleca się napowietrzenie trawnika poprzez wykopywanie dołków o różnej głębokości – to poprawi dostęp powietrza, wody i nawozów do korzeni trawnika.

Kolejną ważną czynnością, którą należy wykonać, aby móc cieszyć się zielonym i gęstym trawnikiem jest usuwanie kamienia. Ten zabieg nie tylko redukuje kwasowość gleby (Ph), ale również poprawia strukturę trawnika, co sprawia, że sama trawa jak i stojące na niej domki letniskowe są przyjemniejsze wizualnie.

Ostatnią czynnością jest to, żeby pamiętać, że nawet ładny trawnik należy nawozić – dzięki temu, zapewnimy trawie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, po czym będzie rosła szybciej.

Jak widać, przed nadejściem lata jest, co robić! Przejrzyj powyższe wskazówki i nie zwlekaj! Zacznij działać, kiedy sezon w końcu nadejdzie.