Autor: dopoznania.pl
6 grudnia, 2023Newsy

Gdy chcesz kupić nowe mieszkanie lub dom

Każdy, kto planuje zakup nowego mieszkania lub domu wie, że trzeba się przy tym mierzyć z niemałym wyzwaniem. Coraz częściej słyszy się, że nowe „M” nie jest już tak dostępne dla przeciętnego obywatela, jak choćby kilka lat wcześniej. Czy faktycznie tak jest? Czy jest możliwość, aby cieszyć się wyborem nowego „M” bez odczucia obciążenia zakupem?

Zgodnie z danymi przedstawionymi w „Rankingu dostępności mieszkań 10 największych miast” wynika, że stosunek zarobków do ceny za m2 lokalu w Poznaniu prezentuje się bardzo korzystnie, sprawiając przy tym, że właśnie stolica Wielkopolski znajduje się na TOP rankingu.

Jak jednak wiadomo – dane raportów swoją drogą, zaś rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim – nie tylko osoby otrzymujące średnie lub wyższe wynagrodzenie marzą o własnym mieszkaniu. Z tego też powodu warto skorzystać z rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Właśnie z niego skorzystać mogą klienci KDM Deweloper. Jak wspomina Katarzyna Kniat, ekspertka finansowa współpracująca z KDM Deweloper, po 31 grudnia pula dofinansowań w rządowym programie będzie bardzo skromna i skorzysta z niej niewielka liczba kredytobiorców. Może się też tak zdarzyć, że środków już nie będzie. - Bank Gospodarstwa Krajowego wskazuje, że banki mają obowiązek zarejestrować wszystkie wnioski przyjęte w 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Zalecamy dokładność i terminowość, dlatego naszym klientom pomagamy złożyć wnioski do 31 grudnia. Gwarantujemy wsparcie merytoryczne i pomoc w skompletowaniu dokumentów - mówi Katarzyna Kniat.

Najlepszym sposobem, aby znaleźć mieszkanie marzeń, jest pilne obserwowanie rynku. Obecnie na terenie Poznania oraz w okolicy pojawia się wiele nowych, ciekawych projektów. Jest to odpowiedź na coraz większe zainteresowanie ze strony kupujących. Zgodnie z danymi GUS wzrosła ilość wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych projektów mieszkaniowych. - KNF pozwoliła bardziej liberalnie podchodzić do badania zdolności kredytowej, spadło oprocentowanie kredytów, a do tego rząd uruchomił program Bezpieczny kredyt 2 %. W następstwie tego przez dłuższy okres szybciej sprzedawano mieszkania niż uzupełniano ofertę. Teraz się to stabilizuje, a to dobra wiadomość dla kupujących. Agrobex z dużym wyprzedzeniem reagował na potrzeby rynku i oczekiwania klientów. Wprowadziliśmy do sprzedaży projekt Nowe Pobiedziska 2 oraz budynek C w ramach inwestycji Osiedle Cybińska. Niedługo powiększymy naszą ofertę o kolejne mieszkanie w rozbudowywanej inwestycji Kleszczewo Park. Przed nami także debiutujące projekty - podpoznańskie Osiedle Nove Garby oraz Osiedle Moderno w Środzie Wielkopolskiej. Posiadamy odpowiedni bank ziemi oraz kapitał na bieżące uzupełnianie oferty, a to umożliwia nam realizowanie kilku inwestycji jednocześnie - mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex.

- Ożywienie na rynku powoduje, że spada w Poznaniu dostępność wolnych mieszkań. W ramach budynku wielorodzinnego nr 10 na osiedlu Reduta Nowe Podolany zostało nam kilka ostatnich lokali. Trochę większą liczbą dysponuje projekt Apartamenty Bergera na Wildzie. Dla osób szukających nieruchomości mamy jednak dobrą informację. Ruszyliśmy z budową inwestycji Grunwald Park. W pierwszym etapie zrealizowane zostaną 2 segmenty wielorodzinne, a to łącznie 147 mieszkań. - mówi Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development, którego nowy projekt obejmuje lokale o powierzchni od 26 do 84 m2 i popularnych układach, czyli m.in. kawalerki i 2-pokojowe „M”.

Warto jedna zauważyć, że mimo, iż sytuacja na rynku się poprawiła, to daleko jeszcze do optymizmu. Choć ilość nowych mieszkań na wyniku się zwiększa, to nie wypełnia ona luki po tych, które zostały zakupione z Bezpiecznym Kredytem 2%. - Polski Związek Firm Deweloperskich od dłuższego czasu z niepokojem obserwuje sytuację na rynku nieruchomości. Duży popyt napędzany programem Bezpieczny Kredyt 2% i obniżeniem stóp procentowych, przy jednocześnie niskiej podaży, uwydatnia główne problemy rynku. Chodzi o niewystarczającą liczbę terenów przeznaczonych pod budownictwo i przewlekłość w procesie wydawania decyzji dotyczących pozwoleń na budowę i warunków zabudowy. Uproszczenie procedur administracyjnych oraz uwolnienie gruntów znajdujących się m.in. w posiadaniu spółek Skarbu Państwa poprawiłoby w rezultacie dostępność mieszkań, a w następstwie tego, ceny mogłyby być niższe. - wskazuje Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Analizując wszystkie informacje można śmiało stwierdzić, że zakup mieszkania czy domu w obecnych czasach jest dużo trudniejszy niż wtedy, gdy na ten krok decydowali się nasi rodzice czy dziadkowe. Zdobycie zdolności kredytowej, wybór odpowiedniej oferty, a następnie wykończenie lokalu pod klucz wymaga sporej orientacji w temacie. Na szczęście jednak pracownicy firm deweloperskich chętnie pomagają nam w drodze do wymarzonych czterech kątów.