Autor: Dopoznania.pl
30 lipca, 2021Newsy

Od kawalerek po przestronne domy. Deweloperzy budują

Letnia aura sprzyja deweloperom realizującym inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu, jak i poza jego granicami. Klienci wielkopolskiego rynku nieruchomości mają spory wybór domów i mieszkań o zróżnicowanych powierzchniach. Budowy postępują zgodnie z harmonogramami, są też premierowe inwestycje, np. Osiedle Malarska.

Rynek mieszkaniowy bije kolejne rekordy. Liczba lokali, których budowę deweloperzy rozpoczęli w maju, była prawie trzykrotnie większa w analogicznym okresie 2020 roku. Start realizacji ponad 17,5 tys. mieszkań z tego miesiąca to o 184 procent więcej niż rok temu, to także zdecydowanie więcej niż w 2019 roku. Buduje się w miastach i na przedmieściach. Poznań nie jest wyjątkiem i również tu liczba realizowanych inwestycji potwierdza sytuacje na rynku.

- Popyt na mieszkania i domy jest ogromny. Do klientów, którzy chcą kupić mieszkanie w celu zaspokojenia własnych potrzeb dołączyła rzesza osób, która chce chronić swój kapitał inwestując w nieruchomości.  Deweloperzy starają się dostarczyć możliwie dużą liczbę lokali dlatego m.in. tyle rozpoczętych nowych projektów w naszym mieście i powiecie. Ich liczba byłaby większa jednak borykamy się z dużymi problemami dostępności nowych gruntów pod zabudowę oraz wydłużającym się procesem inwestycyjnym. Dziś również jedną z największych trudności jest dostępność firm wykonawczych, rosnące ceny materiałów i usług budowlanych oraz przerwane na wskutek pandemii niektóre łańcuchy dostaw - wskazuje Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Czas premier

Miesiące intensywnej pracy owocują kolejnymi etapami znanych projektów, jak i zupełnymi nowościami. Premierą pochwalić się może KDM Deweloper – firma znana z takich inwestycji jak: Nowy Jarocin, Osiedle Chabrowe i Słoneczne w Dominowie (koło Środy Wlkp.). Atrakcyjną ofertę poszerzyło Osiedle Malarska. W ramach I etapu przedsięwzięcia deweloper przygotuje 38 lokali w zabudowie szeregowej. Nabywcy wybierać mogą pomiędzy nieruchomościami o powierzchni od 108,54 do 145,27 m2. Ponadto w I etapie będzie przygotowany szereg z 22 mieszkaniami o powierzchni od 60,54 do 94,81 mkw. – Proponujemy różne rozwiązania projektowe, z myślą o komforcie przyszłych mieszkańców – informuje Marcin Ostojski, członek zarządu KDM Deweloper.

Premierę, w samym sercu Jeżyc, przygotowuje Proxin Investment, a tymczasem zgodnie z harmonogramami powstają inwestycje Nowe Ogrody w Poznaniu, a także Nautic Park w nadmorskim Darłówku. Nowe Ogrody to sukcesywnie rozbudowywany projekt – w 6 etapie zakończono już montaż okien, natomiast w segmencie A zakończono prace tynkarskie. Niedawno ruszyła sprzedaż oraz budowa kolejnego 7 etapu, w którym obecnie trwają prace szalunkowe stropu nad halą garażową, a sam wykop zakończono na poziomie 80%. - Cieszy nas również fakt, ze na tym etapie prac ze 130 mieszkań, blisko połowa jest już zarezerwowana przez klientów – mówi Piotr Łopatka z firmy Proxin Investment.

Kontynuacja projektów z marką

Jedną z sukcesywnie kontynuowanych inwestycji jest osiedle Rodzinne Podolany przy ul. Heleny Rzepeckiej w Poznaniu. Deweloper Sky Investments ukończył już I i II etap realizacji. W szeregu C znajdzie się 16 lokali dwupoziomowych, o powierzchniach 76,03 i 78,86 m2. Gotowe są elewacje zewnętrzne, trwają prace wewnątrz lokali. Szereg F (8 domów, każdy o powierzchni 99,75 mkw., z ogrodami) jest niemal gotowy. – Niedawno rozpoczęliśmy też realizację szeregu H oraz I, z 28 mieszkaniami dwupoziomowymi, o powierzchniach: 76-79 mkw. Nasze osiedle rozwija się bardzo harmonijnie – mówi Katarzyna Piwczyńska z biura sprzedaży Sky Investments. Całość inwestycji będzie gotowa w I kwartale 2023.

Warto przyjrzeć się także Śródce i ul. Nadolnik, gdzie buduje deweloper Grupa Partner. II etap Nadolnik Compact Apartments rośnie w oczach, a w inwestycji Śródka OdNowa2 trwają już ostatnie prace. Odbiór kluczy już jesienią.

W kolejnym etapie Reduty Nowe Podolany wkrótce rozpoczną się pierwsze odbiory lokali mieszkalnych. Budynek nr 9 bo o nim mowa - składa się 142 mieszkań i dwóch lokali usługowych. Obecnie wykańczana jest elewacja zewnętrzna.  Ostatnie prace trwają również na klatkach schodowych i w pozostałych częściach wspólnych. Przed budynkiem mieszkalnym układana jest kostka brukowa. – Wszystko przebiega zgodnie z planem. Realizację budynku nr 9 zakończymy w III kwartale 2021 roku i jednocześnie rozpoczniemy procedurę odbiorów – relacjonuje Agata Nowaczyk, specjalista z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development.

Co słychać na obrzeżach Poznania?

W okolicy Poznania Greenbud Development rozpoczyna sprzedaż III etapu inwestycji Nowy Jasin oraz II etapu Młodego Gwiazdowa. Już wkrótce przy ulicy Wrzesińskiej w Jasinie w gminie Swarzędz i przy ulicy Św. Marii Magdaleny w Gwiazdowie (gmina Kostrzyn) ruszą prace. Dział realizacji ma pełne ręce roboty, a duże postępy są widoczne na inwestycjach: Młode Gwiazdowo (etap I), Nowy Jasin (etap I i II) oraz Zielone Rabowice II (etap V i VI).